Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. novembra 2020

Zomrel Jozef Šimončič, dlhoročný archivár a znalec dejín Trnavy sa dožil 92 rokov


Tagy: úmrtie

Dlhoročný trnavský archivár a jeden z najlepších znalcov dejín Trnavy Jozef Šimončič zomrel v sobotu 21. novembra v Trnave vo veku 92 rokov. Od roku 1954 bol archivárom mesta Trnava, po územnej ...Zdieľať
thinkstockphotos 523626332 676x451 22.11.2020 (Webnoviny.sk) - Dlhoročný trnavský archivár a jeden z najlepších znalcov dejín Trnavy Jozef Šimončič zomrel v sobotu 21. novembra v Trnave vo veku 92 rokov.


Od roku 1954 bol archivárom mesta Trnava, po územnej reorganizácii v roku 1960 až do roku 1992 riaditeľom Štátneho archívu v Trnave. Do roku 2007 sa venoval pedagogickej činnosti na Trnavskej univerzite.

Jozef Šimončič bol zostavovateľom rozsiahlej monografie Dejiny Trnavy, ktorá vyšla v roku 1988 pri príležitosti 750. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave. Bol autorom stoviek prác a článkov o histórii Trnavy a okolia, ktoré publikoval nielen v odbornej, ale aj v regionálnej tlači. Mal schopnosť približovať dejiny širokej verejnosti.

„Aj tie vedecky najfundovanejšie a najodbornejšie práce dokázal napísať tak, že sú zrozumiteľné a pochopiteľné aj obyčajnému laikovi. Navyše, sú aj čitateľsky príťažlivé,“ povedal o ňom Juraj Roháč z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Pavol Tomašovič pripomína, že Jozef Šimončič bol tým, kto v Novembri 1989 prvýkrát z balkóna divadla nahlas hovoril o nevyhnutnosti vrátiť súsošie Najsvätejšej trojice na Trojičné námestie.
 

Jozef Šimončič


Narodil sa 18. júna 1928 v Dechticiach. Nastúpil študovať na Filozofickú fakultu UK v Bratislave, štúdium však musel prerušiť a nastúpil na základnú vojenskú službu do neslávne známych Pomocných technických práporov pre politicky nespoľahlivých.

Neskôr študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Jozef Šimončič, dlhoročný archivár a znalec dejín Trnavy sa dožil 92 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Boháč a otrok sa zrejme snažili utiecť výbuchu v Pompejach, archeológovia našli ich kostry
<< predchádzajúci článok
Slovenská filharmónia predstaví Mucha Quartet s klaviristkou P. Pogády

Zomrel Jozef Šimončič, dlhoročný archivár a znalec dejín Trnavy sa dožil 92 rokov - diskusné fórum čitateľov