Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2019

Boris Johnson: Ako premiér by som si nedával servítku pred ústaBoris Johnson, archívna snímka.Zdieľať
Boris Johnson, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 13. júna (TASR) - Favorit súboja o post nového lídra britských konzervatívcov Boris Johnson verí, že britským voličom začali byť cudzí politici, ktorí zjemňujú svoje vyjadrenia a "dávajú si servítku pred ústa". V stredu o tom informovala spravodajská televízia Sky News.


Johnson počas prezentácie svojej vízie ako možný budúci líder konzervatívcov zdôraznil, že on svoje vyjadrenia "zjemňovať" nebude, ale práve naopak, bude "aj naďalej hovoriť na rovinu".

Bývalý minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva a jeden z najviditeľnejších zástancov brexitu je presvedčený o tom, že vláda sa odcudzila britským občanom, ktorí "často cítia", že jej predstavitelia "zjemňujú svoje vyjadrenia a dávajú si servítku pred ústa".

Sky News sa v tejto súvislosti Johnsona opýtala, či si nemyslí, že ho séria jeho kontroverzných vyjadrení, v rámci ktorých napríklad prirovnal moslimské ženy v burkách k "poštovým schránkam" a "bankovým lupičom", nediskvalifikujú ako vhodného kandidáta na post premiéra.

"Ak niekedy, keď sa snažím úprimne povedať to, čo si myslím, použijem jazyk a slovné spojenia, ktoré niekoho urazia, tak je mi to, samozrejme, ľúto," odpovedal Johnson.

"Budem však aj naďalej hovoriť tak otvorene, ako len viem, pretože si myslím, že presne to chce britská verejnosť počuť," uviedol kandidát na premiéra na záver.

Britská vládnuca Konzervatívna strana v pondelok potvrdila, že do súboja o to, kto nahradí na čele strany a následne aj vlády odchádzajúcu premiérku Theresu Mayovú, sa zapojí desať kandidátov.

Za najväčšieho favorita je považovaný práve Johnson.

Mayová sa postu líderky konzervatívcov oficiálne vzdala 7. júna. Stranu však dočasne povedie až do ukončenia výberu nástupcu. Zatiaľ zostane aj predsedníčkou vlády.

Premiérka avizovala svoj odchod už v máji, keď vyjadrila "hlbokú ľútosť" nad svojím zlyhaním pri realizácii brexitu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína po kauze s úpravou DNA ľudských embryí sprísnila pravidlá výskumu
<< predchádzajúci článok
Vo štvrtok sa bude slnko schovávať, no aj tak bude mimoriadne teplo

Boris Johnson: Ako premiér by som si nedával servítku pred ústa - diskusné fórum čitateľov