Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. septembra 2018

Bosna prijala zmeny vo svojom trestnom zákonníku požadované Bruselom



Na archívnej snímke mesto Sarajevo.



Zdieľať
Na archívnej snímke mesto Sarajevo. Foto: TASR/AP
Sarajevo 17. septembra (TASR) - Bosniansky parlament v pondelok schválil dlho odkladané zmeny vo svojom trestnom zákonníku, ktoré sú zamerané na posilnenie právneho poriadku, ako aj boja proti zločinu a korupcii. Tento krok má podľa agentúry Reuters uľahčiť krajine cestu k členstvu v Európskej únii.


Bosniansky najvyšší súd dal zákonodarcom júnový posledný termín na zosúladenie trestného zákonníka s medzinárodnými normami, čo je kľúčovou požiadavkou EÚ voči západobalkánskym štátom ašpirujúcim na začlenenie sa do tohto bloku. Avšak politici z troch bosnianskych konkurenčných etnických strán sa nedokázali dohodnúť na zmenách predložených ministerstvom spravodlivosti. Tie zahŕňali využitie tajných policajtov, odpočúvania, sledovania a siete informátorov.

Brusel takisto považoval navrhované zmeny rezortu za príliš nevýrazné a varoval, že bosnianska prokuratúra by prišla o jeden z hlavných nástrojov na účinný boj proti najzávažnejším zločinom.

Kompromisné riešenie dohodnuté pod medzinárodným nátlakom umožňuje skrátenie vyšetrovacieho procesu na maximálne jeden rok z predošlých desiatich, ako aj zníženie rozsahu na udelenie imunity pre obvinených a svedkov.

Väčšina zákonodarcov v parlamentnom systéme Bosny mala imunitu voči trestnému stíhaniu. Analytici v tejto krajine, ktorá sa zmieta v korupcii, tvrdia, že politici sa bránili daným úpravám so zámerom udržať si dané privilégium.

Roztržky medzi bosnianskymi etnickými lídrami takmer zastavili postup krajiny smerom k Európskej únii aj NATO. Bosna oficiálne požiadala o členstvo v EÚ v roku 2016, predpokladá sa však, že prístupový proces bude trvať najmenej desaťročie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakovina kože nemusí byť hrozbou iba v lete. Ako jej predísť?
<< predchádzajúci článok
Všeobecnej zdravotnej poisťovni vypovedalo zmluvy 2000 ambulancií