Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

11. augusta 2020

Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmiV anglickom grófstve Somerset našli po 106 rokoch baldéliu žabníkovitú (Baldellia ranunculoides). Botanici ju objavili neďaleko Sweet Track v Somerset Levels, po prvý raz od roku 1914. Predstaviteľ ...Zdieľať
luka 676x451 11.8.2020  - V anglickom grófstve Somerset našli po 106 rokoch baldéliu žabníkovitú (Baldellia ranunculoides). Botanici ju objavili neďaleko Sweet Track v Somerset Levels, po prvý raz od roku 1914.


Predstaviteľ organizácie Somerset Rare Plants Group Stephen Parker vyhlásil, že je to dôkaz o tom, že práca ochranárov v tejto konkrétnej oblasti "funguje celkom dobre". Nachádza sa tam okrem toho aj ďalších šesť vzácnych rastlín, ktorým vyhovuje kvalita tamojšej vody.

"Semená sú tam pravdepodobne stále a v dôsledku nedávneho čistenia opäť začali klíčiť. Zlá kvalita vody môže byť pre rastliny veľkým problémom," povedal Parker.

Na projekte spolupracovali aj organizácie Natural England a Botanical Society of Britain and Ireland. Skúmali, kde rastú vzácne rastliny s cieľom ich chrániť a zachovať. V tejto oblasti je kvalita vody veľmi dobrá aj vďaka tomu, že nie je spojená so žiadnymi inými vodnými tokmi, ktoré by ju mohli znečistiť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto)
<< predchádzajúci článok
Huawei spúšťa v AppGallery letný festival aplikácií, za ich stiahnutie rozdáva množstvo cien

Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi - diskusné fórum čitateľov