Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. augusta 2020

Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto)Na dne Lednického jazera vo Veľkopoľskom vojvodstve v Poľsku sa počas najnovšieho archeologického výskumu podarilo ...Zdieľať
archeolog lednicke jazero polsko artefakty univerzita mikulasa kopernika toruni 3 676x507 11.8.2020  - Na dne Lednického jazera vo Veľkopoľskom vojvodstve v Poľsku sa počas najnovšieho archeologického výskumu podarilo nájsť množstvo cenných historických predmetov. Nález obsahuje viaceré artefakty pochádzajúce z obdobia zakladateľa poľského štátu Mieška I. v 10. storočí a jeho syna Boleslava I. Chrabrého, ktorí pochádzali z najstaršieho poľského panovníckeho rodu Piastovcov.
Spolupráca medzi Univerzitou Mikuláša Kopernika v Toruni a Múzeom prvých Piastovcov v Lednici, ktorá trvá už 40 rokov, najnovšie priniesla ďalšie zaujímavé objavy. Počas bádania našli zdobené meče, šípy, súčiastky kuší či dve sekery.

Dno spomenutého jazera dlhodobo označujú ako štedrý "sklad" historických cenností. Prvý raz ho preskúmali v 50. rokoch minulého storočia a dosiaľ vydalo mnoho pozoruhodných nálezov. V minulosti boli medzi nimi napríklad pozostatky mostov, lodí a bojových predmetov z obdobia raného stredoveku.

Vedci zdôrazňujú, že každá výskumná sezóna je plná cenných nálezov. "Táto je pravdepodobne najbohatšia za ostatných niekoľko rokov. Nielen pre počet pamiatok, ale aj vzhľadom na ich hodnotu a kontext. Najpozoruhodnejšou pamiatkou tejto sezóny je ôsmy meč nájdený v Lednickom jazere, ale prvý po 20 rokoch," povedal pre web Wirtualna Polska Andrzej Pydyn, vedúci Centra podvodnej archeológie Univerzity Mikuláša Kopernika v Toruni.


Zdroj: Webnoviny.sk - Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do prírody vypustia bieluhy Little Grey a Little White, ktoré odchytili pre ruský výskum veľrýb
<< predchádzajúci článok
Botanikov prekvapila vzácna rastlina, naposledy ju videli klíčiť pred vyše sto rokmi

Dno Lednického jazera v Poľsku opäť odkrylo cenné historické artefakty z obdobia raného stredoveku (foto) - diskusné fórum čitateľov