Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

08. februára 2011

Bratislava požiada o vrátenie pozemkov pod PKO


Tagy: PKO

Bratislavský magistrát dnes odošle investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie pozemku pod PKO do správy mesta. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii primátor Bratislavy ...Zdieľať
pko Foto:SITA BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Bratislavský magistrát dnes odošle investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie pozemku pod PKO do správy mesta. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Po doručení a naštudovaní právnej analýzy občianskych aktivistov, ktorá sa zaoberala postupom bývalého primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského v kauze PKO, dospel magistrát k názoru, že Ďurkovský išiel nad rámec svojich zákonných kompetencií. K podpisu dohody s investorom o spolupráci pri búraní a k vydaniu PKO za účelom jeho búrania bol potrebný súhlas mestského zastupiteľstva. Ten bývalý primátor nemal. Zmluvu o spolupráci s investorom ako aj zmluvu o búraní považuje mesto za neplatné, rovnako za neplatné považuje aj vydanie budovy do rúk developera.


Mesto dalo právnu analýzu vypracovanú aktivistami overiť trom právnickým kanceláriám - AFK, Ikrény&Rehák, Kuráň&Marková a aj legislatívno-právnemu odboru magistrátu. Právnické kancelárie boli vybraté podľa Ftáčnika tak, aby mesto za ne nemuselo platiť žiadne prostriedky. „Nerobili sme žiadny výber, obrátili sme sa na kancelárie, ktoré boli k dispozícii bez nároku na honorár,“ uviedol Ftáčnik. Napriek tomu, že právnici ako aj mesto považujú zmluvy s investorom za neplatné, právnici upozorňujú, že o platnosti môže rozhodnúť len súd. Ak investor nevydá budovy do správy mesta, podá mesto určovaciu žalobu na vyslovenie neplatnosti zmluvy o spolupráci pri búraní a požiada o predbežné opatrenie. Ak súd rozhodne, že zmluva je neplatná, zostane platná zmluva o budúcej zmluve o prenájme nového PKO. V nej si mesto objednalo kultúrny priestor pre asi 1 000 návštevníkov, za ktorý bude platiť nájom 20 rokov vo výške 400-tisíc eur ročne.

Primátor Ftáčnik je presvedčený, že problém PKO sa nedá riešiť len v právnej rovine a chce v budúcnosti riešiť aj vecnú rovinu. Mesto chce preto v budúcnosti pokračovať v rokovaní s vlastníkom pozemkov o tom, ako zabezpečiť v tomto priestore kultúrny stánok mestského a nadmestského významu a ako zachovať maximum zo súčasného PKO. Mesto chce do riešenia PKO zahrnúť laickú aj odbornú verejnosť a pripravuje preto verejnú diskusiu na túto tému. Tú by malo mesto naštartovať začiatkom marca. O výsledkoch a konečnej podobe PKO by mali následne rozhodnúť poslanci v júni tohto roka.

Agentúra SITA oslovila aj investora Henbury Development, spoločnosť prisľúbila, že sa vyjadrí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: PKO
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Búranie PKO prešetruje polícia (27. 1. 2011)
 PKO nebudú búrať do konca februára (27. 12. 2010)
 Od utorka by malo byť PKO oplotené (13. 12. 2010)
 Investor s búraním PKO nezačne, kým nerozhodnú poslanci (10. 12. 2010)
 KSÚ by mal zakázať búranie PKO, vyhlásil Budaj (10. 12. 2010)
 Ftáčnik žiada pre PKO čas do konca februára 2011 (7. 12. 2010)
 Krajcer požiadal doplniť búracie povolenie v kauze PKO (7. 12. 2010)
 PKO sa nakoniec búrať bude (6. 12. 2010)
 Ftáčnik chce PKO ako pamiatkový objekt (3. 12. 2010)
 Radičová chce chrániť PKO vlastným telom (2. 12. 2010)nasledujúci článok >>
Vodičské preukazy nemajú platiť neobmedzene
<< predchádzajúci článok
Prvá transformácia nemocníc by mohla byť už toto leto

Bratislava požiada o vrátenie pozemkov pod PKO - diskusné fórum čitateľov