Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

08. februára 2023

Bratislavský kraj chce inštalovať ďalšie značky (zelená šípka), ktoré umožňujú vodičom odbočiť vpravo aj na červenúTvrdí, že to zlepšuje priepustnosť dopravy. Prvé značky sa nachádzajú v Slovenskom Grobe a Čiernej Vode, ktorá patrí k Chorvátskemu Grobu.Zdieľať
Bratislavský kraj chce inštalovať ďalšie značky (zelená šípka), ktoré umožňujú vodičom odbočiť vpravo aj na červenú

Župa ich osadila na cestách tretej triedy ešte v decembri. Župan Juraj Droba vraví, že polícia aj vodiči si ich pochvaľovali.

Doprava smie šofér odbočiť len z pravého jazdného pruhu a nesmie ohroziť chodcov či cyklistov.

Dôležitá vec, ktorá pri doplnkovej zelenej šípke platí je, že v prípade odbočovanie vpravo musíte na križovatke zastaviť. Ak pokračujte plynulo vpravo, dopúšťate sa dopravného priestupku. Ide o jazdu na červenú, čo je vážne porušenie pravidiel cestnej premávky a podľa sadzobníka pokút vám hrozí pokuta od 60 až do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov. V prípade, ak pri takomto odbočovaní ohrozíte chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere, hrozí vám pokuta až do výšky 150 eur.

V Prílohe č. 7 k vyhláške č. 30/2020 Z. z. (vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o dopravnom značení z 13. februára 2020) je značka popísaná takto: Zelená šípka umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak svieti signál červenej farby. Vodič smie odbočiť doprava len z pravého pruhu a nesmie pri prejazde križovatkou obmedziť ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere. Vhodným spôsobom možno obmedziť zelenú šípku len na cyklistov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Colours of Ostrava 2023 vystúpi speváčka Ellie Goulding, elektronický mág Kavinsky a afrobeatová hviezda Seun Kuti
<< predchádzajúci článok
Skupina Puding pani Elvisovej zverejnila nový singel Trhací kalendár