Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. septembra 2018

Britská ekonomika sa zmenší, ak krajina opustí EÚ bez dohody



Riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová.



Zdieľať
Riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová. Foto: TASR/AP
Londýn 17. septembra (TASR) - Britská ekonomika sa zmenší, ak krajina opustí Európsku úniu (EÚ) na budúci rok bez dohody o brexite. A aj v prípade dohody sa bude ostrovnej krajine z finančného hľadiska dariť horšie mimo Únie, ako keby zostala jej členom. Upozornil na to v pondelok Medzinárodný menový fond (MMF).


MMF vo svojej výročnej správe predpovedá, že britská ekonomika by v roku 2018 a 2019 mohla vzrásť medziročne o približne 1,5 %, ak by sa Londýnu podarilo uzatvoriť širokú dohodu o brexite. To je však menej v porovnaní s expanziou o 1,75 %, ak by zostala členom bloku.

Neschopnosť Londýna uzatvoriť dohodu s EÚ by viedla ku kontrakcii britského hospodárstva, vyhlásila generálna riaditeľka MMF Christine Lagardová.

Pri prezentácii výročnej správy o britskom hospodárstve zároveň upozornila Londýn, že čím problematickejší bude jeho odchod z EÚ, tým horší bude výkon ekonomiky.

Lagardová jasne vyhlásila, že v porovnaní s dnešným hladkým fungovaním na jednotnom trhu prinesú všetky pravdepodobné scenáre brexitu zvýšené náklady britskej ekonomike a v menšej miere aj EÚ.

Čím väčšie budú prekážky v obchode v rámci nových vzťahov, tým budú náklady vyššie. To by malo byť podľa Lagardovej všetkým dostatočne jasné, ale zdá sa, že niektorým to vraj nie je.

Británia má opustiť EÚ v marci budúceho roka, ale Londýn a Brusel ešte musia uzatvoriť dohodu o brexite s cieľom zabezpečiť prechodné obdobie. Britská premiérka Theresa Mayová dúfa, že dosiahne pokrok na rokovaniach o dohode, keď sa tento týždeň stretne s lídrami EÚ.

MMF v tejto súvislosti pripomenul, že Británia aj pred rozhodnutím o brexite riešila a stále nedoriešila celú škálu problémov.

Britské hospodárstvo, piate najväčšie na svete, spomalilo svoj rast po referende v júni 2016, v ktorom voliči rozhodli o odchode z EÚ.

Britský minister financií Philip Hammond, ktorý vystúpil na tlačovej konferencii spolu s Lagardovou, povedal, že vláda musí venovať pozornosť "jasným varovaniam MMF pred dôsledkami neúspešného brexitu".

Hammond čelí kritike niektorých stúpencov brexitu, ktorí tvrdia, že chce udržať tesné väzby s Bruselom, v dôsledku čoho by Británia zostala pod prílišným vplyvom EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
A.Babiš: ČR a SR majú spoločný záujem, aby európsky projekt fungoval
<< predchádzajúci článok
Košickí poslanci odsúhlasili vypracovanie dopadovej štúdie výstaby NTC