Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2019

Britská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestovBritská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestov, ktoré od pondelka prebiehajú v metropole Londýn. Demonštranti požadujúci rázne opatrenia na boj proti ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 20. apríla (TASR) - Britská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestov, ktoré od pondelka prebiehajú v metropole Londýn. Demonštranti požadujúci rázne opatrenia na boj proti klimatickým zmenám sa pokúšajú blokovať časti mestského centra, informovala televízia Sky News.


Šéfka londýnskej metropolitnej polície Cressida Dicková kritizovala prevažne mladých demonštrantov za to, že vážne narušujú život v hlavnom meste. Vyzvala ich, aby protestovali zákonným spôsobom, alebo aby "išli domov".

"V tomto meste ani v tejto krajine sme nikdy nevideli nič podobné, čo sa týka rozsahu, zložitosti a taktiky, pomocou ktorej demonštranti narušujú zákon," vyhlásila komisárka Dicková, ktorá v polícii pôsobí už 36 rokov.

Podľa vlastných slov nikdy nezažila, aby muselo byť počas jednej policajnej operácie zatknutých vyše 700 ľudí. Zdôraznila však, že polícia bude pokračovať v zákrokoch voči nepovoleným protestom, ktoré spôsobujú problémy bežným ľuďom.

Demonštranti sa podľa nej môžu legálne zhromažďovať v okolí oblúka Marble Arch, nesmú však blokovať dopravné tepny v okolí stanice metra Oxford Circus a mosta Waterloo Bridge.

Na posledných dvoch menovaných miestach policajti zintenzívnili snahy o ukončenie blokád. Na moste Waterloo sa muži zákona pokúšali dostať preč aktivistov, ktorí sa prilepili alebo pripútali k odstavenému nákladnému autu.

Metropolitná polícia čelí kritike z dvoch strán: stúpenci demonštrantov ju odsudzujú za podľa nich príliš tvrdé zásahy. Londýnčania, ktorým blokády komplikujú život, zase kritizujú fakt, že polícia si nevie s protestujúcimi poradiť už šiesty deň.

Dicková na to odpovedá, že polícia vykonáva svoju prácu primerane vážnosti a zložitosti situácie. Môže sa pritom pohybovať len v zákonnom rámci, ktorý jej neumožňuje rýchle riešenia. Londýnskej polícii pritom asistujú stovku policajtov povolaných z iných častí Anglicka.

Protesty organizujú aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion. Požadujú, aby sa boj proti klimatickým zmenám stal hlavnou prioritou britskej vlády. Spomedzi viac ako 750 zatknutých boli obvinenia vznesené len voči niekoľkým desiatkam osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Seehofer bráni Orbána
<< predchádzajúci článok
Pod chatou Plesnivec prišiel o život 64-ročný turista

Britská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestov - diskusné fórum čitateľov