Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. mája 2020

Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier Britská vesmírna agentúra (UKSA) hľadá nové nápady, ktoré by pomohli nájsť všetok odpad na obežnej dráhe. Na dotácie pre nové riešenia má ...Zdieľať
gettyimages 526471683 676x451 30.5.2020  - Britská vesmírna agentúra (UKSA) hľadá nové nápady, ktoré by pomohli nájsť všetok odpad na obežnej dráhe. Na dotácie pre nové riešenia má k dispozícii jeden milión libier (v prepočte približne 1,2 milióna eur).


Odhaduje, že na obežnej dráhe sa nachádza zhruba 900-tisíc prebytočných predmetov väčších ako jeden centimeter. Dokonca aj tie najmenšie z nich môžu pri kolízii vážne poškodiť, a dokonca až zničiť satelit.

Podpora firiem


"Chceme podporiť nové firmy, ktoré chcú využiť umelú inteligenciu a strojové učenie na lepšie využite už existujúcich údajov," uviedol zástupca UKSA Jacob Geer.

"Druhou témou je nájsť nové spôsoby na sledovanie objektov vo vesmíre, a to najmä na nízkej obežnej dráhe Zeme, keďže práve tam sa bude diať veľa nových misií," objasnil pre BBC News.

Upozornenie na kolíziu


Satelitní operátori v súčasnosti dostanú upozornenie, že ich hardvéru hrozí riziko kolízie s iným objektom. Varovania však bývajú často nepresné alebo prídu neskoro. UKSA dúfa, že ak sa jej podarí presadiť sa v tejto oblasti, priláka do krajiny ďalších prevádzkovateľov satelitov.

Británia považuje vesmírnu bezpečnosť za prioritu a spomedzi členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA) venuje do tohto sektora najviac financií. Podporuje tak rôzne projekty zamerané na čistenie vesmíru od odpadu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier  © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť SpaceX vyslala do vesmíru prvú súkromnú raketu s ľuďmi, Crew Dragon mieri k ISS (video)
<< predchádzajúci článok
Najväčšie celoelektrické lietadlo eCaravan absolvovalo nad štátom Washington svoj prvý let

Britská vesmírna agentúra chce nájsť odpad na obežnej dráhe, má na to k dispozícii jeden milión libier  - diskusné fórum čitateľov