Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Britský zdroj: Ak EÚ neurobí kompromis, nastane brexit bez dohodyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 8. októbra (TASR) - Ak Európska únia neurobí kompromis a v krátkom čase neuzavrie dohodu o tzv. brexite, potom Británia odíde bez dohody. V utorok to pre tlačovú agentúru Reuetrs povedal vysokopostavený zdroj z Downing Street, londýnskeho sídla britského premiéra.


"Ak EÚ v najbližšom čase (s nami) neuzavrie dohodu, potom odídeme bez dohody," povedal zdroj. "Odchádzame z Európskej únie," dodal.

Britský premiér Boris Johnson už v nedeľu varoval v telefonáte francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že neposunie termín brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra, a zdôraznil, že jeho nedávne návrhy predložené Bruselu sú poslednou šancou na dosiahnutie dohody.

Johnson Macronovi v telefonickom rozhovore povedal, "že Európska únia by nemala prepadnúť mylnému presvedčeniu, že Spojené kráľovstvo zostane v EÚ aj po 31. októbri". Johnson údajne nebude žiadať o ďalšie posunutie termínu brexitu aj napriek tomu, že to od neho vyžaduje zákon, ktorý britský parlament schválil minulý mesiac.

Zákon Johnsona zaväzuje predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to premiér do 19. októbra neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Tento zákon "podkopával rokovania", ale ak sa lídri EÚ spoliehali na to, že zabráni brexitu bez dohody, tak by to bolo "historické nedorozumenie," povedal už v nedeľu zdroj z prostredia Downing Street.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V týchto krajoch zasahuje polícia pre údajné prevádzačstvo
<< predchádzajúci článok
Máte nápad na zlepšenie života vo vašom susedstve?

Britský zdroj: Ak EÚ neurobí kompromis, nastane brexit bez dohody - diskusné fórum čitateľov