Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2023

Bude ešte existovať Wagnerova skupina? Prigožinovi sa vraj nikto nevyrovnáPo pravdepodobnej smrti Jevgenija Prigožina už žoldnierska Wagnerova skupina možno nebude existovať ako „kvázi ...Zdieľať
russia_ukraine_11965 scaled e1685005152551 676x399 25.8.2023 (SITA.sk) - Po pravdepodobnej smrti Jevgenija Prigožina už žoldnierska Wagnerova skupina možno nebude existovať ako „kvázi nezávislá paralelná vojenská štruktúra“. V najnovšej aktualizácii to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Neprežijú kampaň


Experti vo svojej pravidelnej správe tvrdia, že strata ústredného vedenia skupiny pri stredajšej havárii Prigožinovho súkromného lietadla znamená, že skupina pravdepodobne neprežije kampaň ruského ministerstva obrany na zničenie organizácie po tom, čo Prigožin koncom júna viedol svojich bojovníkov v krátkej vzbure voči Moskve.

ISW tiež informovalo, že ministerstvo založilo súkromné vojenské spoločnosti, ktoré verbujú súčasných a bývalých wagnerovcov, aby prevzali kontrolu nad operáciami tejto skupiny v zahraničí, predovšetkým v Afrike.

Nikto sa mu nevyrovná


Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva zároveň pripomenulo, že neexistuje „definitívny dôkaz“, že je Prigožin mŕtvy, ale je to „veľmi pravdepodobné“. Aj Briti sa však domnievajú, že smrť „Wagnera“, ako znie Prigožinova prezývka, by mala takmer určite hlboko destabilizujúci vplyv na Wagnerovu skupinu.


„Jeho osobné atribúty ako hyperaktivita, výnimočná drzosť, snaha o výsledky a extrémna brutalita prenikli do Wagnerovej skupiny a je nepravdepodobné, že by sa mu vyrovnal akýkoľvek jeho nástupca,“ tvrdia Briti.


Zdroj: SITA.sk - Bude ešte existovať Wagnerova skupina? Prigožinovi sa vraj nikto nevyrovná © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finančná správa počas leta odhalila vyše 700 balení pašovaných cigariet, informuje Stanica colného úradu Bratislava
<< predchádzajúci článok
NAKA opäť zasahuje, zadržala advokáta Poláka