Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

19. apríla 2021

Budúcnosť futbalu alebo chamtivosť mocných? Silná dvanástka ohlásila lukratívny projekt Superligy


Tagy: superliga

Vzniká Superliga mocných klubov, čo môže znamenať poriadne zemetrasenie v európskom futbale. Silná dvanástka Manchester United,Zdieľať
lopta futbal 676x443 19.4.2021 (Webnoviny.sk) - Vzniká Superliga mocných klubov, čo môže znamenať poriadne zemetrasenie v európskom futbale. Silná dvanástka Manchester United, FC Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham (všetci Angl.), FC Barcelona, Real Madrid a Atlético Madrid (Šp.), Inter Miláno, AC Miláno a Juventus Turín (Tal.) dala svetu na známosť, že sa podpísala pod vznik najsilnejšej klubovej súťaže v histórii futbalu.

Mocní sú presvedčení o životaschopnosti projektu


Iniciátorom aj predsedom tohto nového "hviezdneho" projektu je prezident "bieleho baletu" Florentino Pérez, mužom číslo dva by sa mal stať Andrea Agnelli z Juventusu Turín.

"Tešíme sa na atraktívne zápasy a tiež na spoluprácu s Európskou futbalovou úniou (UEFA) a Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA). Veríme, že spoločne budeme vytvárať čo najlepšie podmienky pre fungovanie novej súťaže ako aj futbalu v Európe ako celku," píše sa vo vyhlásení silnej dvanástky, cituje z neho aj web iDnes.cz.

Mocní európskeho futbalu sú presvedčení o životaschopnosti svojho nového projektu, aj keď rátali aj s účasťou nemeckých a francúzskych klubov. Tie zatiaľ svoj podpis pod spoločnú iniciatívu nedali vrátane dvoch finalistov vlaňajšej Ligy majstrov FC Bayern Mníchov a Paríž Saint-Germain.

Také jednoduché to určite nebude. UEFA a FIFA nemá pre novú súťaž futbalovej smotánky pochopenie a dokonca hrozí konkrétnymi sankciami.

UEFA sa chce brániť a má podporu


Hráči z klubovej elitnej dvanástky by v prípade uvedenia Superligy do života dostali zákaz hrať zápasy za svoje reprezentačné tímy. Zo slovenského pohľadu by sa táto hrozba aktuálne týkala Milana Škriniara z Interu Miláno. UEFA tvrdí, že vo veci boja proti Superlige má podporu od vedenia najväčších ligových súťaží v Európe.

"Ak sa Superliga začne hrať, budeme sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami. Spoločne sa postavíme voči tomuto cynickému zámeru, ktorý je postavený len na záujmoch niekoľkých klubov. Súčasný svet potrebuje gestá solidarity a nie ďalšieho rozdeľovania. Futbal je založený na súťaživosti a tak to aj zostane," píše sa v stanovisku UEFA.

Rovnako sa v tomto stanovisku objavili aj slová vďaky klubom, ktoré sa nepridali k novej súťaži: "Chceme sa poďakovať najmä nemeckým a francúzskym klubom. Vyzývame všetkých ľudí vrátane fanúšikov aj politických špičiek, aby nám pomohli bojovať proti vzniku Superligy. Tento sebecký prístup menšiny sa musí skončiť."

"Som znechutený. Toto nemá s budúcnosťou futbalu nič spoločné, len so záujmami úzkej skupiny klubov," uviedol pre Sky Sport bývalý anglický reprezentačný obranca Gary Neville. Ďalší niekdajší hráč "červených diablov" Roy Keane podporil tieto slová: "Celý tento projekt je čistá chamtivosť."

Dve desaťčlenné skupiny


Zatiaľ nie je jasné, kedy by sa Superliga začala hrať a s akým formátom. Najskorší termín štartu sa odhaduje na súťažný ročník 2022/2023 s 20 mužstvami.

Zakladajúca dvanásta plus ďalšie tri tímy by tvorili každoročný základ účastníkov, zostávajúcich päť tímov by sa menilo podľa stanovených postupových pravidiel. Hralo by sa vo dvoch desaťčlenných skupinách, z ktorých vzíde určitý počet účastníkov play-off.

Účastníci Superligy chcú naďalej zotrvať aj vo svojich domácich ligových súťažiach. Otázne je, či im to UEFA dovolí.

"Tento nový turnaj zabezpečí výrazne väčší ekonomický rast a podporu celému európskemu futbalu v podobe dlhodobých a neobmedzených platieb solidarity, kompenzačných poplatkov, ktoré budú rásť v súlade s príjmami celej súťaže," napísali vo svojom vyhlásení zakladatelia Superligy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Budúcnosť futbalu alebo chamtivosť mocných? Silná dvanástka ohlásila lukratívny projekt Superligy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: superliga
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mourinho vraj skončil na lavičke „kohútov“, klub to zatiaľ nepotvrdil
<< predchádzajúci článok
Zvolen má na dosah finále Tipos extraligy, Slovanisti neuspeli ani v druhom domácom zápase (video)

Budúcnosť futbalu alebo chamtivosť mocných? Silná dvanástka ohlásila lukratívny projekt Superligy - diskusné fórum čitateľov