Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2023

Bulharsko a Rumunsko budú súčasťou schengenského priestoru do konca roku 2023Bulharsko a Rumunsko by sa do konca tohto roka mali stať súčasťou schengenského priestoru. Ako v tlačovej správe uviedol Európsky parlament, obe krajiny spĺňajú ...Zdieľať
gettyimages 1303718128 676x451 12.7.2023 (SITA.sk) - Bulharsko a Rumunsko by sa do konca tohto roka mali stať súčasťou schengenského priestoru. Ako v tlačovej správe uviedol Európsky parlament, obe krajiny spĺňajú všetky kritériá na vstup do tejto zóny voľného pohybu.

Posilnenie EÚ


Europoslanci vyzvali Radu Európskej únie (EÚ), aby schválila pristúpenie Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru do konca roku 2023.

„Väčší schengenský priestor bez hraničných kontrol by posilnil , tvrdia poslanci s tým, že všetky členské štáty majú právo vstúpiť do Schengenu, keď budú pripravené,“ uvádza europarlament.

Sociálne a ekonomické zaťaženie podnikov a obyvateľov


Skutočnosť, že Rumunsko a Bulharsko sa stále nachádzajú mimo oblasti bezvízového styku, podľa europarlamentu sociálne a ekonomicky zaťažuje podniky a obyvateľstvo týchto dvoch krajín.

Občania Bulharska a Rumunska sú v porovnaní s obyvateľmi krajín v schengenskom priestore diskriminovaní, pretože čelia meškaniam, byrokratickým ťažkostiam a dodatočným nákladom pri cestovaní alebo podnikaní v zahraničí.


Schengenský priestor je najväčšou zónou voľného pohybu na svete. Tvorí ho 27 krajín, 23 štátov EÚ plus Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Spomedzi členských krajín EÚ v ňom nie sú iba Bulharsko, Cyprus, Írsko a Rumunsko.
Zdroj: SITA.sk - Bulharsko a Rumunsko budú súčasťou schengenského priestoru do konca roku 2023 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kartapolov tvrdí, že generál Surovikin odpočíva, ale jeho osud je po vzbure wagnerovcov stále nejasný
<< predchádzajúci článok
Putin plánuje cestu do Číny, témy sú obsiahle a potenciál má aj „konštruktívna interakcia“