Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2007

Bush vyšle do Iraku ďalších vojakov



Americký prezident George W. Bush zverejnil v stredu večer (miestneho času) stratégiu ďalšieho postupu v Iraku. V prejave národu oznámil, že plánuje posilniť americké jednotky v Iraku o ...



Zdieľať

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush zverejnil v stredu večer (miestneho času) stratégiu ďalšieho postupu v Iraku. V prejave národu oznámil, že plánuje posilniť americké jednotky v Iraku o ďalších 20 tisíc mužov. Väčšina z nich má posilniť bezpečnosť v Bagdade a časť má operovať v nepokojnej provincii Anbár. Americký prezident taktiež prisľúbil Iraku pomoc vo výške okolo miliardy dolárov. Od irackej vlády však očakáva, že splní svoje sľuby a prevezme zodpovednosť za bezpečnostnú situáciu v krajine, vlastnými silami sa zasadí o národné zmierenie a zakročí proti militantným skupinám bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť.

"Záväzok Ameriky nie je časovo neobmedzený," uviedol Bush v prejave "Ak iracká vláda nebude plniť svoje sľuby, stratí podporu amerického ľudu a stratí podporu irackého ľudu. Nastal čas konať," povedal Bush. Podľa amerického prezidenta iracké bezpečnostné sily plánujú prevziať zodpovednosť za celú krajinu do novembra. Bush zároveň povedal, že násilie v Iraku je neakceptovateľné a prihlásil sa k zodpovednosti za chyby. "Naši vojaci v Iraku bojujú statočne. Robia všetko, čo sme ich požiadali robiť. Tam, kde sa urobili chyby, zodpovednosť leží na mne." Zároveň však upozornil, že v Iraku treba očakávať ďalšie straty na životoch. "Dokonca aj keď naša nová stratégia vyjde presne tak, ako je plánované, násilné činy budú pokračovať a musíme očakávať viac irackých a amerických obetí."

Nová stratégia amerického prezidenta vyžaduje potlačenie iránskej a sýrskej podpory povstalcom. "Zastavíme tieto útoky proti našim silám," povedal. "Prerušíme prúd podpory z Iránu a Sýrie." Dodal, že využije "všetky diplomatické prostriedky" na to, aby štáty Blízkeho východu zjednotili svoju podporu Iraku. "Krajiny ako Saudská Arábia, Egypt, Jordánsko a štáty Perzského zálivu musia pochopiť, že americká porážka v Iraku by vytvorila nové útočisko pre extrémistov a strategickú hrozbu pre ich prežitie," povedal.

Plán podľa očakávania podporili tradiční spojenci Washingtonu Británia, Austrália a Japonsko, aj keď neplánujú poslať do oblasti ďalších svojich vojakov. Podľa austrálskeho premiéra Johna Howarda si prezident Bush zvolil ťažkú, ale jedinú realistickú cestu. "Ak odídeme, teroristi zvíťazia. Ak zostaneme, máme rozumnú šancu, že ich porazíme," povedal Howard. Spojené štáty, ako i jeho krajina však nemajú inú možnosť, ako zostať v Iraku, kým sa tam situácia nestabilizuje, vyhlásil austrálsky premiér.

Čína, Francúzsko a Nemecko naopak vyjadrili pochybnosti, či navrhované opatrenia prispejú k stabilizácii v Iraku. Novú stratégiu pre Irak najostrejšie odmietol Irán. Plány amerického prezidenta dokazujú, že Američania chcú pokračovať v okupácii Iraku, vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Mohammed Alí Hossajní.

Zatiaľ nie je jasné, či prezident získa na svoju stranu demokratov, ktorí majú väčšinu v oboch komorách Kongresu. Predstavitelia demokratov vrátane predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a lídra demokratov v Senáte Harryho Reida sľúbili, že 132 tisícom americkým vojakom v Iraku poskytnú potrebné zdroje na pokračovanie ich boja. Plán na vyslanie ďalších vojakov však kritizovali ako hrozbu pre národnú bezpečnosť a vyzvali, aby sa v priebehu štyroch až šiestich mesiacov počet vojakov znížil.

Otázne je, ako dlho ďalší americkí vojaci v prípade ich vyslanie v Iraku ostanú. Americký minister obrany Robert Gates otvorene povedal, že v súčasnej fáze irackého konfliktu na túto otázku nikto nepozná jasnú odpoveď. "Pozeráme sa na to ako na dočasné navýšenie, myslím si však, že nikto nemá jasnú predstavu o tom, čo by to malo znamenať," povedal Gates vo štvrtok. Spojené štáty budú na druhej strane veľmi pozorne sledovať, či Iračania splnia svoju časť dohody a posilnia vlastné ozbrojené sily, dodal Gates.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA popierajú informácie o razii na iránskom konzuláte
<< predchádzajúci článok
Známky kontaminácie polóniom vykazuje 116 ľudí