Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2018

Bývalého arménskeho prezidenta Kočarjana vzali do vyšetrovacej väzby



Robert Kočarjan, archívna snímka.



Zdieľať
Robert Kočarjan, archívna snímka. Foto: Wikipédia
Jerevan 28. júla (TASR) - Bývalého arménskeho prezidenta Roberta Kočarjana vzali na dva mesiace do vyšetrovacej väzby. Toto opatrenie súvisí s vyšetrovaním násilných zrážok medzi políciou a demonštrantmi spred desiatich rokov. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.


Kočarjana obvinili vo štvrtok v spojitosti s krvavým rozohnaním protestov spred desiatich rokov, v dôsledku ktorého zahynulo najmenej osem ľudí. Informovala o tom agentúra AP.

Voči 63-ročnému Kočarjanovi, prezidentovi Arménska z rokov 1998-2008, vzniesli vo štvrtok obvinenia z narušeniu ústavného poriadku krajiny. Vyšetrovatelia tiež požiadali o to, aby bol ešte pred začiatkom súdneho procesu vzatý do väzby. O ich žiadosti sa rozhodlo až dnes.

Niekdajšieho prezidenta v tejto súvislosti vypočuli vo štvrtok v Jerevane predstavitelia arménskej Špeciálnej vyšetrovacej služby (SIS). Samotný Kočarjan označil obvinenia za vykonštruované a svoje stíhanie za akt pomsty, uviedlo Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Obvinenia voči bývalej hlave štátu sa vzťahujú k prezidentským voľbám z februára 2008. Podľa oficiálnych výsledkov v nich zvíťazil Serž Sarkisjan; za svojho nástupcu si ho vybral samotný Kočarjan, ktorý už nemohol kandidovať. Opozícia však vtedy označila voľby za zmanipulované, čo viedlo k vypuknutiu protivládnych protestov.

Arménske bezpečnostné zložky však napokon protesty rozohnali. Zahynulo pritom desať ľudí, z toho dvaja príslušníci polície. Sarkisjan potom zastával post hlavy štátu ďalších desať rokov. Odstúpil až v apríli 2018 pod tlakom masových pouličných protestov.

Vypočutie Roberta Kočarjana v súvislosti s krvavým potlačením protestov spred desiatich rokov inicioval v marci tohto roku vtedajší opozičný vodca Nikol Pašinjan. Generálna prokuratúra však vtedy dospela k záveru, že vypočutie Kočarjana nie je potrebné.

Nikol Pašinjan sa v máji tohto roku stal arménskym premiérom a nariadil vyšetrenie okolností potlačenia protestov z roku 2008.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žatvu aj naďalej spomaľujú lokálne dažde, hodnotí SPPK
<< predchádzajúci článok
Pomníky prvej svetovej vojny OBRAZOM: Trnavský kraj III.