24hod.sk    Gala

24. februára 2020

Bývalý hollywoodsky producent Harvey Weinstein bol uznaný vinným v dvoch bodoch obžalobyAmerický federálny súd na newyorskom Manhattane v pondelok uznal vinným niekdajšieho vplyvného hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v dvoch bodoch obžaloby, týkajúcich sa vynúteného orálneho sexu v ...Zdieľať
sexual_misconduct_weinstein_47927 a45d5fb7f7b74337a508f4ca331e6324 676x451 24.2.2020  - Americký federálny súd na newyorskom Manhattane v pondelok uznal vinným niekdajšieho vplyvného hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina v dvoch bodoch obžaloby, týkajúcich sa vynúteného orálneho sexu v roku 2006 a treťostupňového znásilnenia v roku 2013.

Weinstein sa vyhol doživotiuNaopak, súd Weinsteina sprostil obvinení z prvostupňového znásilnenia a násilného sexuálneho útoku, vďaka ktorým mu hrozilo doživotné väzenie. Aj takto mu hrozí 25 rokov za mrežami, pričom výška trestu ešte nebola určená.

Navyše, Weinstein sa bude neskôr zodpovedať ešte v iných prípadoch sexuálneho útoku a znásilnenia dvoch žien v roku 2013 aj na súde v Los Angeles.

O uznaní Weinsteinovej viny rozhodla v pondelok po piatich dňoch vyjednávania dvanásťčlenná porota manhattanského federálneho súdu. Tá mala sedem mužských členov a len päť členiek, napriek tomu, že rozhodovala o ubližovaní ženám.

Rozhodnutiu poroty predchádzalo niekoľkotýždňové zasadnutie súdu, na ktorom dve žalujúce ženy, ale aj mnoho ďalších, ktoré vystúpili len v úlohe svedkýň, podrobne opisovali, ako ich Weinstein znásilňoval, nútil k orálnemu sexu a presviedčal ich, že len prostredníctvom sexu s ním sa dostanú k vytúženým filmovým rolám.

Zo ženy urobil sexuálnu dlžníčku


Žalobkyňa Meghan Hast na súde hovorila napríklad o tom, ako na ženu, ktorú znásilnil, Weinstein kričal, že mu "dlží sex". Reagoval tak na to, keď mu táto žena povedala, že s ním spať nechce, pretože má priateľa. Podľa Meghan Hast bol Weinstein schopný niekoľko desaťročí tak veľmi ubližovať toľkým ženám preto, lebo mu "úplne chýba empatia".

Weinsteina uznali vinným v prvých dvoch prípadoch viac ako dva roky po tom, čo denník The New York Times a magazín The New Yorker publikovali články, v ktorých ho viaceré ženy obvinili zo sexuálneho zneužívania, obťažovania a využívania jeho vplyvu v Hollywoode na zneužívanie herečiek.

Postupom času ho obvinilo zo znásilnenia či rôznych foriem sexuálnych útokov takmer sto žien. Kauza mala zásadný vplyv aj na naštartovanie celosvetového hnutia #MeToo.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky spoločnosti BBC.


Zdroj: Webnoviny.sk - Bývalý hollywoodsky producent Harvey Weinstein bol uznaný vinným v dvoch bodoch obžaloby © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/byvaly-hollywoodsky-producent-harvey-weinstein-bol-uznany-vinnym-v-dvoch-bodoch-obzaloby-cl733337.html