Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2006

Bývalý šéf armády žiada Olmertovo odstúpenieBývalý hlavný veliteľ izraelskej armády obvinil premiéra Ehuda Olmerta zo zodpovednosti za zbytočnú smrť izraelských vojakov v poslednej fáze vojny v Libanone a vyzval ho, aby rezignoval. ...Zdieľať

JERUZALEM 14. septembra (WEBNOVINY) - Bývalý hlavný veliteľ izraelskej armády obvinil premiéra Ehuda Olmerta zo zodpovednosti za zbytočnú smrť izraelských vojakov v poslednej fáze vojny v Libanone a vyzval ho, aby rezignoval. Operácia, pri ktorej zahynulo 33 izraelských vojakov bola z vojenského hľadiska nezmyselná a jej jediným účelom bolo vyvolať ilúziu, že Izrael zvíťazil, povedal bývalý náčelník generálneho štábu Moše Jaalon.

"Bol to reklamný ťah. Nebol za tým žiaden reálny bezpečnostno-politický cieľ, iba reklamný ťah. Zmyslom bolo získať chýbajúci víťazný obrázok. Toto sa nerobí," povedal Jaalon pre štvrtkové vydanie izraelského denníka Haarec. Olmert "nemôže tvrdiť, že to nevedel" a musí rezignovať, dodal bývalý šéf izraelskej armády. Za "zlyhania vo vedení vojny" by mal podľa neho odstúpiť aj súčasný hlavný veliteľ armády Dan Haluc a výmena je tiež potrebná na poste ministra obrany, pretože súčasný minister Amir Perec nemá dostatočné skúsenosti v bezpečnostnej oblasti, myslí si Jaalon.

Minister obrany Perec v stredu vysielaní izraelskej televízie priznal chyby vo vedení vojny a krátko predtým požiadal o uvoľnenie z funkcie veliteľ severného okruhu izraelskej armády Udi Adam zodpovedný za ochranu izraelsko-libanonských hraníc.

Mesiac trvajúce boje medzi Izraelom a Hizballáhom sa skončili v auguste prímerím, ktoré dohodla Organizácia Spojených národov. Počas vojny zahynulo 159 Izraelčanov a najmenej 854 Libanončanov, prevažne civilistov.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rast cien múky sa zrejme premietne aj do cien výrobkov
<< predchádzajúci článok
Kaczynski rokoval s Bushom, Riceovou a Cheneym

Bývalý šéf armády žiada Olmertovo odstúpenie - diskusné fórum čitateľov