Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2018

Carney: Finančný systém Číny je rizikom pre svetovú finančnú stabilituFinančný systém Číny predstavuje jedno z najväčších rizík pre globálnu finančnú stabilitu. Uviedol to guvernér britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) Mark ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 12. septembra (TASR) - Finančný systém Číny predstavuje jedno z najväčších rizík pre globálnu finančnú stabilitu. Uviedol to guvernér britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) Mark Carney v rozhovore pre BBC pri príležitosti 10. výročia globálnej finančnej krízy.


Carney tiež poukázal na domáce riziká, ktoré predstavujú brexit, ďalší a významný nárast dlhu domácností a kybernetické útoky na bankový systém. Tieto riziká BoE opakovane podčiarkla v pravidelných správach o finančnej stabilite Spojeného kráľovstva.

"Jedným z najväčších rizík pre globálnu ekonomiku je vývoj v Číne," uviedol Carney v úryvkoch z rozhovoru, ktorý v stredu BBC zverejnila na svojej internetovej stránke.

O Číne sa podľa neho uverejnilo veľa pozitívneho: "Čína je veľkým zdrojom rastu svetového hospodárstva, ekonomický zázrak". Guvernér BoE však zároveň upozornil, že sa čínsky finančný sektor rozvíjal veľmi rýchlo a aj v tomto prípade sa vyskytuje veľa rovnakých náznakov, ktoré pred 10 rokmi signalizovali finančnú krízu, dodal.

Novú finančnú krízu v podobnom rozsahu ako tá, ktorá sa začala v Spojených štátoch pred desiatimi rokmi, nemožno vylúčiť, varoval Carney, podľa ktorého by sa bankári a regulačné úrady nemali nechať 'učičíkať' spokojnosťou.

Čo sa týka britských bánk, teraz je potrebné, aby držali výrazne viac kapitálu na ochranu seba a verejnosti pred poklesmi, ako to bolo pred 10 rokmi, uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda odobrila návrh na úpravu nevyužívaných tratí na cyklochodníky
<< predchádzajúci článok
Kažimír: Musíme urobiť všetko preto, aby fungovala prevádzka SAV

Carney: Finančný systém Číny je rizikom pre svetovú finančnú stabilitu - diskusné fórum čitateľov