Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2013

Catherine Ashtonová pochválila Lajčáka, poďakovala muSlovenská republika je proeurópska, a to sa vzťahuje aj na oblasť európskej zahraničnej politiky, Slovensko je a bude aktívnou účasťou formovania zahraničnopolitických pozícii Európskej únie. ...Zdieľať
stretnutie ashtonovej s lajcakom BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Slovenská republika je proeurópska, a to sa vzťahuje aj na oblasť európskej zahraničnej politiky, Slovensko je a bude aktívnou účasťou formovania zahraničnopolitických pozícii Európskej únie.


„Veľmi silno podporujeme osobné úsilie lady Ashtonovej pri formovaní jednotnej zahraničnopolitickej línie Európskej únie, osobitne pokiaľ ide o citlivé rokovania medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sa odohrávajú v jej kancelárii a rovnako tak citlivé rokovania s Iránom,“ uviedol dnes po stretnutí s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčkou Európskej komisie Catherine Ashtonovou minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Slovensko podľa jeho slov bude naďalej aktívne spoluformovať európsku politiku, osobitne v oblastiach, v ktorých má pridanú hodnotu, a to sú témy ako rozširovanie EÚ a Východné partnerstvo.

Lajčák zdôraznil, že Ashtonová je tvárou európskej zahraničnej politiky a osobou, ktorá zodpovedá za európsku zahraničnú politiku.

„Vždy, ak sa niečo vo svete udeje, všetci pozerajú na ňu a pýtajú sa, aká je reakcia Európskej únie. Nemusím zdôrazňovať, do akej miery je táto pozícia zodpovedná a ako je dôležité pre lady Ashtonovú mať istotu, že hovorí v mene 27 členských krajín EÚ. A z tohto hľadiska som rád, že dnešná návšteva jej umožnila lepšie spoznať názory a priority tak, ako ich vidíme tu, na Slovenku,“ priblížil šéf rezortu zahraničných vecí.
Ashtonová vyzdvihla Lajčákov prínos pre európsku diplomaciu a poďakovala mu za prácu odvedenú pre úniu. „Ja som stratila, ale moja strata bola vaším ziskom,“ komentovala Lajčákov návrat zo služieb EÚ na ministerský post.

Únia sa podľa jej slov musí angažovať na Západnom Balkáne i vo Východnom partnerstve, ktoré sa zameriava na rozvoj vzťahov s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Politici diskutovali i o posunoch v iránskom jadrovom programe, situácii v Sýrii a humanitárnej pomoci sýrskej opozícii.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko pošle vojakov do Mali
<< predchádzajúci článok
Brusel podporuje viac slovenskej hudby v rádiách