Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

20. marca 2007

Celoročné povinné svietenie áut nateraz nebudeMotoristi nateraz nebudú musieť svietiť počas celého roka. Rozhodol o tom parlament, keď neschválil novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú do NR SR vrátil prezident Ivan ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) - Motoristi nateraz nebudú musieť svietiť počas celého roka. Rozhodol o tom parlament, keď neschválil novelu zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú do NR SR vrátil prezident Ivan Gašparovič. Návrh získal podporu 72 poslancov, na schválenie bolo potrebných 76 hlasov.

V pôvodnom znení, ktoré predložil poslanec za SDKÚ-DS Martin Pado, sa okrem povinnosti svietiť mala zvýšiť minimálna rýchlosť na diaľnici zo súčasných 50 km/h na 70 km/h. Prezident novelu vrátil preto, že obsahovala rôzne termíny účinnosti paragrafov týkajúce sa minimálnej rýchlosti motorových vozidiel na diaľnici. Ak by zákon podpísal, vodič, ktorý by po 15. apríli počas jazdy na diaľnici zistil, že pre poruchu jeho vozidlo nedosiahne rýchlosť minimálne 70 km/h, by musel diaľnicu opustiť na najbližšom výjazde. Na druhej strane však pre zvýšenie minimálnej konštrukčnej rýchlosti z 50 km/h na 70 km/h sa mala začať účinnosť zákona až 1. júla. Prezident preto navrhol tieto termíny zosúladiť a bodom týkajúcim sa rýchlosti na diaľnici určiť účinnosť od 1. júla.

Pri zistení nedostatkov pri kontrole predaja potravín bude príslušný orgán povinný uložiť pokutu. Rozhodol o tom parlament odsúhlasením novely zákona o potravinách v zmysle pripomienok prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý novelu po prvom schválení 7. februára vrátil.

Novela má umožniť uloženie pokuty za predaj zdraviu škodlivých alebo skazených potravín až do výšky 10 mil. Sk. Rovnako postihnutý má byť prevádzkovateľ aj v prípade, ak používa na výrobu potravín zložky po uplynutí dátumu spotreby alebo dátumu minimálnej trvanlivosti. Prezident zdôvodnil vrátenie zákona tým, že novela zakotvuje len možnosť a nie povinnosť uložiť pokutu pri zistení nedostatku. Podľa Gašparoviča tu išlo o rozpor a preto navrhol, aby príslušný orgán, ktorý o pokute rozhoduje, mal povinnosť ju uložiť.

Novela by mala byť účinná od 1. mája 2007.

Parlament tiež na návrh výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien prijal uznesenie, v ktorom žiada vládu predložiť správu o plnení Národného akčného plánu pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2005-2008. Navrhovatelia dôvodili potrebou vyvíjať na pôde parlamentu ďalšie aktivity v rámci európskej kampane proti násiliu na ženách, ktorú vyhlásila Rada Európy na základe záverov varšavského samitu hláv vlád a štátov členských krajín spustila v novembri 2006.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hra John a Yoko v GUnaGU spája cudzie kultúry a jazyky
<< predchádzajúci článok
Automobilky kritizujú EÚ za návrh kvót emisií CO2