Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. novembra 2006

Cena plynu pre domácnosti od januára klesne o 4,04 %Cena plynu od 1. januára budúceho roka klesne pre domácnosti v priemere o 4,04 %. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) - Cena plynu od 1. januára budúceho roka klesne pre domácnosti v priemere o 4,04 %. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) Jan Massmann. Nové ceny plynu pre domácnosti vo štvrtok schválil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). "Teší nás, že po období, keď cena plynu rástla, môžeme zákazníkom ponúknuť zemný plyn za nižšiu cenu," povedal Massmann.

Cena plynu klesla v rozmedzí od 3,6 do 4,2 %. To znamená, že zákazníci, ktorí odoberajú väčšie množstvo plynu, pocítia zníženie ceny plynu viac. Podľa plynárov za znížením cenu plynu je pozitívny vývoj trhových parametrov, ako je cena ropy Brent, cena ropných produktov a výmenný kurz slovenskej koruny voči americkému doláru. Priemerná cena ropy Brent od začiatku roka 2006 dosiahla úroveň približne 66,5 USD za barel. V budúcom roku analytici podľa SPP očakávajú stabilný vývoj ceny ropy Brent v rozmedzí 60 až 65 USD za barel. "Na základe týchto optimistických očakávaní sme mohli pristúpiť k zníženiu cien za dodávku plynu pre domácnosti. V prípade ďalšieho pozitívneho vývoja cien ropy Brent a kurzu koruny môže cena zemného plynu klesať aj v budúcnosti," uzavrel Massmann. Podľa neho plynári zatiaľ neuvažujú nad zmenou ceny plynu pre maloodberateľov.

Ceny zemného plynu pre domácnosti naposledy vzrástli v novembri tohto roka. ÚRSO vtedy schválil zvýšenie ceny plynu pre domácnosti v priemere o 4,26 %. SPP obhajovalo toto rozhodnutie, že bez úpravy ceny plynu by sa istý segment trhu dostal do straty. Takáto cenová deformácia by bola podľa plynárov v rozpore so slovenskou aj európskou legislatívou. SPP pôvodne požiadal na konci júla o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od októbra o 15 %.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia zadržala Majského, sudca ho vypočuje v piatok
<< predchádzajúci článok
Pápež sa zmieroval s pravoslávnymi, ale aj s moslimami

Cena plynu pre domácnosti od januára klesne o 4,04 % - diskusné fórum čitateľov