Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2019

Centrum Bivio pre ľudí s mentálnym postihnutím funguje už rokIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 4. decembra (TASR) - Vzdelávaco-rehabilitačné centrum pre ľudí s mentálnym postihnutím so sociálnym podnikom Bivio v bratislavskej mestskej časti Rača oslavuje jeden rok. V podniku, ktorého súčasťou sú reštaurácia, hotel a práčovňa, momentálne pracuje 13 ľudí so zdravotným znevýhodnením, pričom väčšina z nich má práve mentálne postihnutie. Pomáhajú v kuchyni a v práčovni, pracujú ako pomocní čašníci alebo chyžné v hoteli. Ďalších desať ľudí získava zručnosti a pripravuje sa vo vzdelávaco-rehabilitačnom centre.


"Od hostí reštaurácie a hotela máme veľmi pozitívne ohlasy," povedala riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR (ZPMP), ktoré centrum prevádzkuje, Iveta Mišová. Práca s ľuďmi s mentálnym postihnutím je podľa nej ťažšia v tom, že potrebujú trpezlivý prístup a jasné pokyny. Taktiež im treba niekedy veci opakovať, kontrolovať po nich a činnosti im trvajú dlhšie. "Je však dobré, keď majú svoje povinnosti a zodpovednosť, za rok som si u nich všimol neuveriteľný pokrok," tvrdí Marián Horanič zo ZPMP.

Predstavitelia združenia tvrdia, že sa stále snažia dostať do širšieho povedomia obyvateľov Rače aj ostatných ľudí. „Reštaurácia je otvorená sedem dní v týždni od rána do večera a otvorili sme aj záhradu, ktorá je komunitným priestorom,“ priblížila Mišová. Prevádzka je podľa predstaviteľov združenia náročnejšia personálne aj finančne, pretože akýkoľvek zisk sa používa na ďalšiu vzdelávaciu činnosť.

Človek, ktorý sa v centre Bivio pripravuje na prácu, podľa nich postupne prejde rôznymi prevádzkami, vyskúša si, čo ho baví a čo mu ide. "Pripravovali sme človeka s Downovým syndrómom , ktorému sa podarilo zamestnať v bufete. Žena s mentálnym i pridruženým telesným postihnutím sa naučila upratovať a je na aktivačných prácach," hovorí Mišová. Združenie spolupracuje aj s Agentúrou podporovaného zamestnávania a jeho predstavitelia by chceli rozvinúť spoluprácu s konkrétnymi podnikmi. Zhodujú sa, že zamestnávanie ľudí s mentálnym postihnutím má nesporné výhody. "Sú naozaj vďační za to, že môžu pracovať, sú oddaní a neprekáža im robiť rutinnú prácu," hovorí Mišová.

Na Slovensku je miera zamestnanosti týchto ľudí veľmi nízka, ale skúsenosti zo zahraničia podľa Horaniča ukazujú, že ľudia s mentálnym postihnutím sa vedia uplatniť najmä v oblasti služieb. "Napríklad v gastronómii, práčovniach či pekárňach. Taktiež v ubytovacích službách, kde upratujú, alebo sa starajú o zeleň," vymenoval Horanič. Môžu však robiť aj pomocné administratívne práce, uplatniť sa ako informátori či výrobní pracovníci. "Určite pre nich nie sú vhodné rýchle práce napríklad pri výrobnej linke, ale ak má človek s mentálnym postihnutím v rámci výroby urobiť jeden rutinný krok, dokáže to zvládnuť," dodali predstavitelia združenia.

Podľa nich by sa mal zmeniť prístup spoločnosti k týmto ľuďom, lebo sa ešte stále stretávajú s veľkými predsudkami. "Nemali by sme ich príliš chrániť a dať im príležitosť robiť aj chyby," hovorí Mišová. "Tiež zabezpečiť, aby deti s mentálnym postihnutím mohli chodiť do školy. Inkluzívne vzdelávanie na dieťa kladie iné nároky a aj okolie ho vníma prirodzene a učí sa s ním komunikovať. Nie je dobré segregovať ľudí s mentálnym postihnutím v rôznych zariadeniach," uzavrela riaditeľka ZPMP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trump zrušil tlačovú konferenciu po summite NATO
<< predchádzajúci článok
Trudeau si uťahoval z Trumpa, ten mu to okamžite vrátil

Centrum Bivio pre ľudí s mentálnym postihnutím funguje už rok - diskusné fórum čitateľov