Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Cenu Bruna Kreiského dostala egyptská atkivistka Amál FathíováIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Viedeň 14. mája (TASR) - Cenu Bruna Kreiského za zásluhy v oblasti ochrany ľudských práv získala v utorok egyptská aktivistka Amál Fathíová, ktorú orgány niekoľko mesiacov zadržiavali vo vyšetrovacej väzbe. Vlani v máji totiž na Facebooku zverejnila video, na ktorom je vidieť, ako ju sexuálne obťažujú, informovala v utorok agentúra APA.


Fathíovú - členku egyptského Výboru pre práva a slobody (ECRF)-, ktorá dokumentuje prípady mučenia, odvlečení a mimosúdneho zabíjania, obvinili zo zverejnenia "nemiestneho videa". Fathíová toto video obraňovala tým, že odzrkadľuje pravdu o tom, že sexuálne obťažovanie je v Egypte veľmi rozšírené.

Tri dni po jej prepustení jej bol v decembri uložený podmienečný dvojročný trest odňatia slobody, čo znamená, že ju môžu kedykoľvek opäť zatknúť.

Oficiálne odovzdávanie ceny sa bude konať 20. mája v priestoroch rakúskej národnej banky. Fathíovú medzinárodná porota vybrala jednohlasne za "výnimočné zásluhy za ochranu ľudských práv".

Cena Bruna Kreiského vznikla v roku 1976 pri príležitosti 65. narodenín tohto rakúskeho politika. Každé dva roky ju udeľuje jeho nadácia. Medzi ocenenými sú napríklad bývalá pakistanská premiérka Bénazír Bhuttová, bojovník proti apartheidu v Juhoafrickej republike a nositeľ Nobelovej ceny za mier Nelson Mandela či juhokórejský odporca vládneho režimu a neskorší prezident Kim Te-džung. V roku 2017 si cenu prevzala turecká spisovateľka Asli Erdoganová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko je v rebríčku dodržiavania detských práv na 98. mieste
<< predchádzajúci článok
Čaputová:Ak sudcov ÚS zvolia počas mandátu Kisku, mal by ich vymenovať

Cenu Bruna Kreiského dostala egyptská atkivistka Amál Fathíová - diskusné fórum čitateľov