Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Sudánski lekári: Bezpečnostné sily zastrelili pri protestoch šesť ľudíŠesť ľudí vrátane jedného armádneho majora zastrelili v noci na utorok príslušníci sudánskych bezpečnostných síl pri potýčkach s demonštrantmi - vodcami nepokojov, ktoré ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Chartúm 14. mája (TASR) - Šesť ľudí vrátane jedného armádneho majora zastrelili v noci na utorok príslušníci sudánskych bezpečnostných síl pri potýčkach s demonštrantmi - vodcami nepokojov, ktoré v apríli viedli k zosadeniu sudánskeho prezidenta Umara Bašíra. Podľa agentúry AP to v utorok uviedol Ústredný výbor sudánskych lekárov (CCSD).


K zabitiam došlo v pondelok po zotmení. Práve to je počas moslimského posvätného mesiaca ramadán - v ktorom je zakázané jesť a piť medzi svitaním a súmrakom - čas, keď sa protesty v Sudáne obvykle naberajú na intenzite, približuje AP. Dodáva, že k potýčkam došlo vo viacerých častiach krajiny vrátane miesta pred centrálou sudánskej armády v metropole Chartúm, kde dlhodobo prebieha tzv. demonštrácia v sede.

Vládnuca vojenská rada potvrdila smrť majora. Informovala tiež, že na zmienenom proteste v sede sa zranili traja vojaci. Poprela však, že by útočila na demonštrantov pred centrálou armády v Chartúme, píše agentúra DPA.

K potýčkam došlo len pár hodín po tom, ako sudánska prokuratúra obvinila zosadeného prezidenta Bašíra z účasti na zabíjaní i z podnecovania k zabíjaniu demonštrantov počas protestov proti jeho režimu, pričom nebolo bezprostredne jasné, aký trest mu hrozí. Samotní organizátori protestov, ktoré trvali štyri mesiace a viedli k zosadeniu Bašíra, tvrdia, že bezpečnostné sily pri nich zabili okolo 100 demonštrantov.

Vojenská rada zároveň v pondelok uviedla, že Bašír bude pred spravodlivosť postavený vo vlasti a nebude vydaný do Haagu - tamojší Medzinárodný trestný súd (ICC) ho totiž obvinil z vojnových zločinov a genocídy súvisiacich s konfliktom v regióne Dárfúr, ktorý prebiehal v prvých rokoch 21. storočia.

Demonštranti zostali v uliciach sudánskych miest protestovať aj po Bašírovom zvrhnutí, pričom požadujú, aby armáda odovzdala moc civilnej vláde. V pondelok - po vyše týždni - obnovili rokovania s vládnucou vojenskou radou, aby sa pokúsili nájsť spoločný základ pre vytvorenie prechodnej vlády. Zároveň však vyzvali na ďalšie celoštátne protesty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medailoví športovci SR by mohli dostávať príspevok za zásluhy
<< predchádzajúci článok
Príspevok na kúpu školských potrieb poslanci posunuli do 2. čítania

Sudánski lekári: Bezpečnostné sily zastrelili pri protestoch šesť ľudí - diskusné fórum čitateľov