Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. decembra 2019

Ceny ropy opäť rastú, trhy čakajú na rozhodnutie OPEC+Ilustračné foto.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Tokio 2. decembra (TASR) - Ceny ropy vzrástli v pondelok o viac než 1 %, keď trhy zareagovali na priaznivé údaje z čínskej ekonomiky, čo zvyšuje šance na výraznejší dopyt po rope. Navyše, trhy čakajú aj na blížiace sa zasadnutie zoskupenia OPEC+, ktoré by tento týždeň mohlo podľa posledných informácií rozhodnúť o prehĺbení ťažobných škrtov.


V piatok (29. 11.) uzatvorili ceny ropy výrazným poklesom. Cena ropy Brent klesla v závere obchodovania o 4,4 % a cena WTI o 5,1 % v obave, že najnovšia podpora USA protestujúcim v Hongkongu by mohla narušiť rokovania o obchodnej dohode a ukončení sporov medzi Pekingom a Washingtonom.

V pondelok však náladu na trhoch zlepšili informácie z čínskeho výrobného sektora. Najskôr podľa štatistického úradu sa aktivita v sektore vrátila k rastu a následne súkromný prieskum IHS Markit/Caixin zameraný na menšie firmy ukázal, že aktivita zaznamenala najvýraznejší rast za takmer tri roky.

Trhy okrem toho podporila informácia irackého ministra ropného priemyslu, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti ako Rusko, ktorí spolu tvoria zoskupenie známe ako OPEC+, by na najbližšom zasadnutí mohli prehĺbiť produkčné škrty o 400.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). To by znamenalo redukciu ťažby o 1,6 milióna barelov denne. Zasadnutie OPEC a následne OPEC+ sa uskutoční 5. a 6. decembra vo Viedni.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 7.52 h SEČ 61,24 USD (55,76 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 75 centov (1,24 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla 56,05 USD/barel. V porovnaní s piatkovou uzávierkou to znamená rast o 88 centov (1,6 %).

(1 EUR = 1,0982 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komárno hľadá ľudí ochotných čistiť chodníky od snehu
<< predchádzajúci článok
Aktivita v čínskom výrobnom sektore dosiahla takmer 3-ročné maximum

Ceny ropy opäť rastú, trhy čakajú na rozhodnutie OPEC+ - diskusné fórum čitateľov