Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

22. júna 2010

CERN prijíma nové krajiny



Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorá v súčasnosti pracuje na najväčšom vedeckom experimente, je otvorená členstvu všetkých krajín, ktoré sa kvalifikujú. ...



Zdieľať
cernhadronovyurychlovac Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorá v súčasnosti pracuje na najväčšom vedeckom experimente, je otvorená členstvu všetkých krajín, ktoré sa kvalifikujú. Päťdesiatšesťročné centrum neďaleko Ženevy, nachádzajúce sa na švajčiarsko-francúzskych hraniciach s ročným rozpočtom 10 miliárd švajčiarskych frankov (asi 7,3 miliardy eur), až doteraz prijímalo za riadnych členov iba európske štáty, hoci mnohé iné sa tiež podieľali na výskumnej činnosti. "Ide o obrovský skok pre fyziku častíc, ktorá uznáva globalizáciu na tomto poli," uviedol významný predstaviteľ CERNu Michel Spiro, ktorý k rozhodnutiu dospel tento víkend. Generálny riaditeľ organizácie Rolf Heuer uviedol, že zmena odráža svetový záujem o výskum zrodu vesmíru.

Európsku organizáciu pre jadrový výskum (CERN) založilo v roku 1954 dvanásť európskych krajín so zámerom obnoviť úlohu kontinentu vo fyzikálnom výskume po spustošení druhou svetovou vojnou. V súčasnosti má CERN 20 členov. Pracuje v ňom aj takmer osemtisíc vedcov z približne 80 krajín sveta.

Od 30. marca je v 27 kilometrovom kruhovom tuneli pod zemou v prevádzke Veľký hadrónový urýchľovač častíc (LHC), v ktorom sa základné častice zrážajú rýchlosťou svetla. Cieľom týchto kolízií je okrem iného objaviť aj dlho hľadanú časticu zvanú Higgsov bozón, o ktorom sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.

Medzi pozorovateľské krajiny CERNu patrí aj šesť neeurópskych štátov - India, Izrael, Japonsko, Rusko, Turecko a Spojené štáty. Spomedzi uvedených krajín Izrael a Turecko sú na ceste stať sa do konca roka riadnymi členmi, pravdepodobne spolu s Cyprom, Srbskom a Slovinskom.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V LHC vypadol elektrický prúd (1. 6. 2010)
 LHC: Podarilo vytvoriť podmienky Veľkého tresku (30. 3. 2010)
 Počas experimentu CERNu sa vyskytol problém (30. 3. 2010)
 Hľadanie Higgsovho bozónu sa v LHC začne 30. marca (24. 3. 2010)
 Hadrónový urýchľovač možno odhalí tmavú hmotu (9. 3. 2010)
 Vedcom z CERNu sa možno podarí nájsť Higgsov bozón (4. 2. 2010)
 V LHC sa zrazili prvé dva zväzky protónov (24. 11. 2009)
 Vedci opätovne spustili Veľký hadrónový urýchľovač (21. 11. 2009)
 Veľký hadrónový urýchľovač by mohli znova spustiť tento víkend (18. 11. 2009)
 Zatkli vedca z CERN, mal spolupracovať s al-Kájdou (9. 10. 2009)



nasledujúci článok >>
Video: Čo sa stane, keď telefonujete počas koncertu...
<< predchádzajúci článok
Filmová a televízna fakulta oslavuje na Art Filme