Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. apríla 2024

Červený Kláštor prešiel obnovou za milióny eur, zachovali pivovar aj školu (video+foto)Niekdajší kartuziánsky kláštor v rámci Múzea Červený Kláštor na Zamagurí má za sebouZdieľať
662a4dca4e3e7963640908 676x507 25.4.2024 (SITA.sk) - Niekdajší kartuziánsky kláštor v rámci Múzea Červený Kláštor na Zamagurí má za sebou revitalizáciu za takmer dva milióny eur, trvala štyri roky.


V objekte sa podarilo zachovať jeho historické funkcie, ako je výroba piva a medoviny, spracovanie liečivých rastlín či výchova a vzdelávanie detí.

Práve obnovená manufaktúra a lekáreň aj svojím názvom odkazuje na legendárneho mnícha Cypriána.

Deň otvorených dverí


Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka si nové priestory národnej kultúrnej pamiatky budú môcť návštevníci po prvýkrát pozrieť v sobotu 27. apríla v rámci Dňa otvorených dverí, ktorý bude spojený so začiatkom turistickej sezóny na Dunajci. Vstup do areálu bude bezplatný.

História kláštora kartuziánov siaha do roku 1320. Patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Obnova časti kláštorného komplexu trvala od februára 2020 do apríla 2024.

Očakávajú viac návštevníkov


Podľa riaditeľa pamiatkového úradu Pavla Ižvolta sa vďaka projektu „Červený Kláštor – znovuzrodený“ podarilo do priestorov kláštora dostať nové funkcie, ktoré nadviazali na pôvodné.

Ako povedal pre médiá, dúfa, že vďaka nim bude do tejto pamiatky prúdiť viac návštevníkov a obdobie hlavnej turistickej sezóny sa predĺži aj o ďalšie mesiace.

Riaditeľ múzea Gacík zároveň verí, že rozšírená ponuka areálu prinesie do budúcna aj vyrovnaný rozpočet, či generovanie finančných prostriedkov na ďalšiu obnovu.

 

Mysleli aj na nevidiacich


Múzeum po novom ponúka návštevníkom vynovenú múzejnú expozíciu a edukačné komentované prehliadky.

Expozícia Dejiny Červeného Kláštora približuje podľa pamiatkového úradu príbeh vzniku kláštora, pôsobenie najvýznamnejších predstaviteľov mníšskych rádov, ako aj hlavné dejinné udalosti tohto miesta.

Nechýbajú moderné múzejné technológie a interaktívne prvky, pri jej tvorbe sa myslelo aj na nevidiacich a slabozrakých.

Kláštorná škola


Na tradíciu kartuziánskeho kláštora ako centra vzdelania a poznania nadväzuje inovovaná podoba kláštornej školy.

„Zameriava sa na prírodné a kultúrne dedičstvo a zdravý spôsob života. Škola sídli v priestoroch, v ktorých v 18. storočí novicov pripravoval na rehoľný život teologický inštitút. V súčasnosti tu nájdeme tvorivé dielne zamerané na výrobu produktov z liečivých bylín, kde môžu zmysluplne tráviť čas aj rodiny s deťmi,“ uviedli z múzea.

Jej priestory sú zároveň podľa projektového manažéra pamiatkového úradu Branislav Rezníka školiacim strediskom úradu.

Financovanie obnovy


Vyzdvihol, že na poschodí konventu je priestor pre ozdravný, meditatívny a relaxačný pobyt blízky pôvodnému asketickému spôsobu života mníchov. Ubytovacie kapacity obnoveného kláštora dopĺňa aj šesť dvojlôžkových izieb pre návštevníkov Pienin.

Obnovu realizoval pamiatkový úrad v spolupráci s nórskymi partnermi zaoberajúcimi sa ochranou kultúrneho dedičstva v Nórskom kráľovstve, a to Norsk Kulturarv a Fortidsminneforeningen – National Trust of Norway.

Projekt bol financovaný z fondov EEA Grants a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.
 


Zdroj: SITA.sk - Červený Kláštor prešiel obnovou za milióny eur, zachovali pivovar aj školu (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavský festival SHARPE 2024 privíta 100 umelcov a rečníkov
<< predchádzajúci článok
Divadlo Andreja Bagara pripravuje viaceré modernizačné projekty