Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. januára 2022

Česká dychovka Moravanka po 50 rokoch končí s hudbouKapela po prvýkrát hrala v decembri 1971. Trubkár a hudobný pedagóg Jan Slabák ju vytvoril z 11 profesionálnych hudobníkov – svojich kolegov zo Štátnej filharmónie Brno.Zdieľať
Česká dychovka Moravanka po 50 rokoch končí s hudbou

Česká dychová kapela Moravanka ukončila po 50 rokoch svoju činnosť. Dôvodom je okrem iného vysoký vek jej zakladateľa a kapelníka Jana Slabáka, informoval vo štvrtok webový portál Českého rozhlasu.


Moravanka naposledy vystúpila tento týždeň v obci Lomnice v okrese Brno-vidiek. Jej členovia nastúpili na pódium v sále tamojšej Sokolovne v slávnostnom oblečení. Finálny koncert sa skončil za hlasného potlesku divákov postojačky.

Kapela po prvýkrát hrala v decembri 1971. Trubkár a hudobný pedagóg Jan Slabák ju vytvoril z 11 profesionálnych hudobníkov – svojich kolegov zo Štátnej filharmónie Brno.

Moravanka vystupovala s piesňami, ktoré vychádzajú zo slováckeho folklóru. Doma i v cudzine odohrala tisíce koncertov, objavovala sa aj v rozhlase a televízii.

Slabák (80) podľa vlastných slov priznal, že v jeho veku mu zdravie už dobre neslúži a každé vystúpenie ho unavuje. Táto skutočnosť a tiež menej koncertov v čase covidovej pandémie ho prinútili pôsobenie kapely ukončiť.

Moravanka vydala desiatky albumov, z ktorých sa predali milióny kusov, dopĺňa spravodajský webový portál iDNES.cz. Zdrojom jej popularity bol najmä osobitý zvuk a švih, ktorý je vlastný skôr jazzovým kapelám než dychovému orchestru.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina Inekafe vydala nový singel Málo
<< predchádzajúci článok
Zomrela slávna herečka a moderátorka Betty Whiteová, o pár dní by oslávila 100 rokov