Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. júla 2021

Česko bude dovolenkárov testovať ako Slovensko, nové pokyny dostali aj firmyČeská republika zavádza opatrenia v snahe zabrániť šíreniu delta variantu koronavírusu. Ako informoval minister zdravotníctvaZdieľať
06 676x470 2.7.2021  - Česká vláda vo štvrtok rozhodla, že jedna dávka očkovania proti koronavírusu nebude v ČR s účinnosťou od 9. júla stačiť na preukázanie sa o bezinfekčnosti. Ako zaočkované osoby sa budú považovať tí, ktorí sú dva týždne po podaní druhej dávky vakcíny. Po zasadnutí vládneho kabinetu to oznámil tamojší minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informuje server Novinky.cz.


„Vláda schválila mimoriadne opatrenie, ktoré mení pohľad na ľudí, ktorí majú len jednu dávku očkovania. Po novom nebude dostatočné pre preukázanie bezinfekčnosti, ak má človek len jednu dávku. Zaočkovaný bude musieť byť plne," oznámil Vojtěch. Doplnil, že sa to dotkne i návštev reštaurácií a kultúrnych akcií.

Dosiaľ sa za chránených pred nákazou považovali ľudia po troch týždňoch od podania prvej dávky vakcíny.

Sprísnenie pravidiel vysvetlil minister slovami: „Situácia začala stagnovať a v Prahe sa dokonca bohužiaľ i zhoršuje. Zásadné je ale šírenie delta mutácie, ktorá je veľmi infekčná." Spravodajský portál ČT24 v tejto súvislosti píše, že podľa odborníkov prvá dávka vakcíny chráni pred variantom delta, predtým známym ako indický, len na 33 percent a plná ochrana nastupuje až po dvoch týždňoch od druhej dávky.

Po príjazde z akejkoľvek krajiny do ČR budú musieť od budúceho piatku ľudia, ktorí nie sú kompletne zaočkovaní (alebo 180 dní po prekonaní covidu), podstúpiť test na ochorenie COVID-19.

Vojtěch spresnil, že po návrate z krajín s nízkym a stredným rizikom nákazy (zelených a oranžových) bude nutné vyplniť príjazdový formulár a podstúpiť minimálne antigénový test, a to do piatich dní. Po príchode z rizikovejších štátov (červených a tmavo červených) bude naďalej povinná i karanténa, nie však pre plne zaočkovaných.

Zamestnávatelia budú mať navyše povinnosť kontrolovať negatívne testy svojich zamestnancov po návrate zo zahraničia. Príjazdové formuláre budú zase kontrolovať hygienici a leteckí prepravcovia by podľa Vojtěcha na palubu lietadla nemali vpustiť nikoho, kto nemá formulár vyplnený.


Zdroj: Webnoviny.sk - Česko bude dovolenkárov testovať ako Slovensko, nové pokyny dostali aj firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Viedeň sprísňuje pravidlá, test budú v reštaurácii potrebovať aj deti (1. 7. 2021)
 Írsko: Pohostinstvá budú otvorené iba pre zaočkovaných a vyliečených (30. 6. 2021)
 Slovenskí odborníci vyvinuli prístroj, ktorý odhalí ochorenie COVID-19 z dychu (30. 6. 2021)
 Covid automat: Nové rozdelenie okresov na Slovensku od 30.6. Viac ako polovica Slovenska už bude zelená (30. 6. 2021)
 Polícia pokračuje v kontrolách, za porušenie protiepidemických opatrení rozdala pokuty za tisíce eur (30. 6. 2021)
 Cestovanie do zahraničia nie je bezpečné, nezaočkovaní pôjdu povinne do karantény. (30. 6. 2021)
 Kontroly na hraniciach budú rozdelené do troch základných stupňov, od 5. júla platí druhý (30. 6. 2021)
 Matovičovo ministerstvo chce motivovať ľudí k očkovaniu, v hre majú byť až dva milióny eur týždenne (30. 6. 2021)
 Epidemická situácia sa na Slovensku naďalej zlepšuje, nové prírastky klesli až o 40 percent (30. 6. 2021)nasledujúci článok >>
Portugalsko sa vracia k nočnému zákazu vychádzania, opatrenie sa dotkne aj dvoch najväčších miest
<< predchádzajúci článok
Počas pandémie priniesla firma Vacuumlabs pohodu svojim ľuďom, teraz ju prináša návštevníkom najznámejšieho slovenského festivalu