Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júla 2013

Cez víkend sa uskutoční tradičná Levočská púťTradičná Levočská púť, ktorá sa v zmysle dekrétu Apoštolskej stolice koná vždy v sobotu a nedeľu po 2. júli, sa v tomto roku uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu. Levoča je ...Zdieľať
levocska put BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Tradičná Levočská púť, ktorá sa v zmysle dekrétu Apoštolskej stolice koná vždy v sobotu a nedeľu po 2. júli, sa v tomto roku uskutoční počas nadchádzajúceho víkendu.


Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu tu siahajú do XIII. storočia. Z tých čias pochádzajú prvé zmienky o tomto pútnickom mieste a zhromažďovaní mariánskych ctiteľov.

V roku 1247 bola postavená prvá kaplnka (kostolík) na Olivetskej hore. Najpravdepodobnejšie bola postavená ako prejav vďaky Božej Matke za záchranu mnohých životov pred vpádom Tatárov, ktorí pustošili naše územie a konkrétne i Levoču.


Omše a mariánske piesne

Prvá svätá omša na hore bude v sobotu o 10:00 a bude ju celebrovať Amantius Akimjak. Otváracia odpustová omša bude o 17:00, po nej ďalšia o 18:30. O 20:00 bude sv. liturgia východného obradu, ktorú bude slúžiť nedávno vysvätený pomocný prešovský biskup Milan Lach.

Pred polnocou zaznejú mariánske piesne. Po nich nasleduje polnočná omša, ďalšia svätá omša, krížová cesta. Ráno o 5:30 je opäť omša, po nej o 7:00 liturgia východného obradu. Po nej začne katechéza o Panne Márii vo Svätom písme. O 10:00 bude slávnostná odpustová svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bude emeritný prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života kardinál Franc Rodé.


Najväčšie pútnické miesto

V roku 1311 do Levoče prišli františkáni - minoriti, ktorí zaviedli sviatok Navštívenia Panny Márie. V roku 1322 farár Henrich z Levoče opravil prvý kostol (kaplnku) na Mariánskej hore. V druhej polovici 15. storočia kostol na Mariánskej hore svojou veľkosťou už nestačil. Okrem toho stav kostola bol už taký, že hrozilo jeho zrútenie. Farár Servác v roku 1470 kostol zväčšil, čiastočne prebudoval a krátko nato kostol dostal dnešnú gotickú sochu Panny Márie. Kostol bol následne viackrát prebudovaný a rozšírený. Farár Štefan Györffy v roku 1698 vybudoval v poradí druhý kostol na Mariánskej hore.

Púte na Mariánsku horu neprestali ani v najtvrdších časoch útlaku náboženského života a viery za komunistického totalizmu. Veriaci aj naďalej navštevovali toto pútnické miesto. Postupne sa Mariánska hora stala počtom pútnikov najväčším pútnickým miestom na Slovensku a zaradila sa medzi svetové pútnické miesta. Svätý Otec Ján Pavol II. pútnický chrám 26. januára 1984 povýšil na menšiu baziliku. Najväčšia púť bola za prítomnosti Jána Pavla II. 3. júla 1995, keď prišlo približne 650 000 veriacich.


ZSSK vypraví počas Levočskej púte mimoriadne vlaky

Počas Levočskej púte cez víkend 6. a 7. júla vypraví Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) mimoriadne vlaky na trati Spišská Nová Ves - Levoča.

Vlaky budú jazdiť podľa mimoriadneho cestovného poriadku, zastavovať nebudú na zastávkach Harichovce a Levočské Lúky. Informáciu agentúre SITA poslala Beata Martinkovičová z Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko. Vlaky z aj do Levoče sa budú pripájať a odpájať na vlaky hlavného ťahu Košice - Žilina - Bratislava.

Cestovné lístky na vlaky si môžu cestujúci kúpiť v pokladniciach na stanici alebo u sprievodcu priamo pri nástupe do vlaku v Spišskej Novej Vsi a v Levoči bez prirážky. V železničnej stanici Levoča bude pokladnica otvorená v sobotu od 12:00 do 20:25 a v nedeľu od 06:00 do 16:25. Lístky budú kontrolovať v Spišskej Novej Vsi a v Levoči už pri nástupe do vlaku, respektíve vo vlaku. Viac informácii nájdu cestujúci na internetovej stránke http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/mimoriadne-vlaky-na-levocsku-put.html.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Humenčania sa emigrantov zo záchytného tábora už neboja
<< predchádzajúci článok
Slovenčinu sa k nám prídu učiť Japonci i Vietnamci

Cez víkend sa uskutoční tradičná Levočská púť - diskusné fórum čitateľov