Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. septembra 2021

Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video)Sopka Cumbre Vieja na španielskych Kanárskych ostrovoch v piatok, päť dní od prvej erupcie, pokračovala v chrlení lávy. Na západnej strane ostrova La ...Zdieľať
pictures_of_the_week_europe_and_africa_photo_gallery_82171 8dc51d86370a46b090be0aa470fc2c6b 676x451 24.9.2021 (Webnoviny.sk) - Sopka Cumbre Vieja na španielskych Kanárskych ostrovoch v piatok, päť dní od prvej erupcie, pokračovala v chrlení lávy. Na západnej strane ostrova La Palma, ktorý je domovom pre 85-tisíc ľudí, láva zničila takmer 400 budov, vrátane obytných domov.


Uviedol to monitorovací program Európskej únie. Láva pokryla plochu o rozlohe viac ako 180 hektárov a zablokovala 14 kilometrov ciest. Úrady ostrova La Palma v priebehu uplynulého týždňa zaznamenali 1 130 otrasov zeme.

Popol zo sopky stúpa až do výšky 4 500 metrov, uviedla miestna polícia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Miestne úrady odporúčajú ľuďom, aby sa pred popolom chránili rúškami. Zo sopky tečú dva prúdy lávy.

Jeden z nich sa takmer zastavil a druhý napreduje rýchlosťou 4 až 5 metrov za hodinu, uviedla polícia. Oba prúdy sú vysoké najmenej desať metrov. Podľa vedcov by prúdenie lávy mohlo trvať týždne alebo aj mesiace. Doteraz si erupcie sopky podľa úradov nevyžiadali žiadne obete.
Zdroj: Webnoviny.sk - Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Potrebujete ísť na jednodňovú chirurgiu? Union zvyšuje jej dostupnosť
<< predchádzajúci článok
Parlament bude rokovať o raste cien energií, poslanci prediskutujú aj plynovod Nord Stream 2

Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video) - diskusné fórum čitateľov