Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

29. novembra 2017

Chyba v operačnom systém MacOS umožňuje neoprávnený zásah do počítačaVýrobca počítačov Apple v súčasnosti pracuje na odstránení závažnej chyby v operačnom systéme pre počítače Mac, ktorá umožňuje neoprávnenej osobe deaktivovať ...Zdieľať
Ilusatračné foto Foto: TASR/AP
 
Cupertino 29. novembra (TASR) - Výrobca počítačov Apple v súčasnosti pracuje na odstránení závažnej chyby v operačnom systéme pre počítače Mac, ktorá umožňuje neoprávnenej osobe deaktivovať ochranu heslom.


Istý počítačový expert v utorok 28. novembra cez službu Twitter upozornil Apple na to, že každá osoba sa môže pomocou správcovského konta (root account) dostať do počítača aj bez zadania hesla. V operačnom systéme MacOS High Sierra stačí zvoliť používateľské meno "root" a bez zadania hesla niekoľkokrát stačiť tlačidlo "Login".

Správcovské konto je účet s najvyššou prioritou v operačnom systéme, ktorý umožňuje veľké zásahy do činnosti počítača, akými sú zmena používateľských hesiel alebo nastavení, kontrola aktivít, inštalácia nového softvéru a podobne. Neoprávnená osoba by tak mohla, napríklad, deaktivovať firewall a získať prístup do počítača bez vedomia majiteľa.

"Pracujeme na aktualizácii softvéru, aby sme problém vyriešili," napísal Apple v reakcii na upozornenie. Medzičasom koncern odporúča používateľom nastaviť heslo aj pre správcovské konto. Spoločnosť neuviedla, ako mohla takáto chyba vzniknúť. Situácia je pre Apple o to nepríjemnejšia, že bezpečnosť dát aj svojich produktov označuje za najvyššiu prioritu.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
James Blunt budúci rok opäť vystúpi na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Tvorba Ondreja Zimku reprezentuje slovenskú kultúru a ducha

Chyba v operačnom systém MacOS umožňuje neoprávnený zásah do počítača - diskusné fórum čitateľov