Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2010

CIA zničila stovky nahrávok drastického výsluchu


Tagy: CIA

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) pred piatimi rokmi zničila desiatky nahrávok, na ktorých bolo zachytené tvrdé vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu, ...Zdieľať
guantanamo Foto: SITA/AP


WASHINGTON 16. apríla (WEBNOVINY) - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) pred piatimi rokmi zničila desiatky nahrávok, na ktorých bolo zachytené tvrdé vypočúvanie osôb podozrivých z terorizmu, informuje v piatok americký denník New York Times. Podľa získaných informácií s týmto postupom súhlasil aj bývalý šéf agentúry Porter Goss, ktorého v roku 2004 vymenoval do čela služby bývalý prezident George W. Bush. Samotné rozhodnutie však prišlo od šéfa rozviedky Joseho Rodrigueza, pričom Goss jeho rozhodnutie schválil až po tom, ako už boli záznamy zničené. Podľa New York Times bol Goss nespokojný iba s tým, že mu to neoznámili predtým, no so samotným zničením mal dodatočne súhlasiť.

Zlikvidované nahrávky CIA zachytávali vypočúvanie dvoch osôb podozrivých zo zosnovania útokov z 11. septembra na Svetové obchodné centrum. Údajne počas neho používali kontroverzné metódy získavania odpovedí vrátane simulovaného topenia (tzv. waterboardingu). Viac ako 100 kaziet z vypočúvania uschovávali na bezpečnom mieste v thajskom Bangkoku, kde Chálida Šajcha Muhammada a Abú Zubajdu v roku 2002 tajne vypočúvali.

SITA/AFP

Tagy: CIA
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európania vypredávajú vlaky a lode
<< predchádzajúci článok
Pre sopečný popol zrušili prvý let Bagdad-Londýn