Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2010

Európania vypredávajú vlaky a lodeObrovský mrak sopečného popola, ktorý vychrlila v stredu islandská sopka, sa presúva cez Európu do Ruska. Informovala o tom v piatok večer ruská vláda. Podľa jej údajov by mal ...Zdieľať
sopecny mrak Foto: SITA/AP


MOSKVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Obrovský mrak sopečného popola, ktorý vychrlila v stredu islandská sopka, sa presúva cez Európu do Ruska. Informovala o tom v piatok večer ruská vláda. Podľa jej údajov by mal mrak zasiahnuť severozápad krajiny okolo 20. hodiny SELČ. Tamojší meteorologický úrad už vydal varovanie o nebezpečných podmienkach pre leteckú dopravu. Väčšina letísk však funguje normálne, zrušené boli zatiaľ iba lety do Európy.

Z dramatickej situácie v leteckej doprave na starom kontinente profitujú ostatné dopravné spoločnosti. Množstvo cestujúcich, ktorým zrušili lety, totiž obrátilo svoju pozornosť na alternatívne spôsoby prepravy - vlaky, lode a autá. Spoločnosť Eurostar prevádzkujúca rýchlovlaky medzi Bruselom, Parížom a Londýnom, musela pod tlakom záujmu pridať niekoľko spojov. Konkrétne Eurostar vypravil tri mimoriadne vlaky na linke Paríž-Londýn, no miesta v nich sa podľa spoločnosti rýchlo míňajú. Hovorí pritom o dennom náraste 10 tisíc pasažierov.

Dvojnásobne väčší je aj záujem o trajektové spojenie medzi Britániou a Francúzskom. Rovnaký dopyt zaznamenali aj trajekty premávajúce v Baltskom mori medzi škandinávskymi krajinami. Veľký nárast tržieb zaznamenávajú aj európski taxikári, ktorí dostavajú zákazky v hodnote tisícov eur.

Na islandský popol v európskom vzdušnom priestore doplatila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá nemohla z USA letieť priamo domov, ale musela pristáť v portugalskom Lisabone. Podľa dostupných informácií by mala islandská sopka chrliť popol ešte niekoľko dní a vietor by ho mal unášať smerom do Európy. Ako to ovplyvni leteckú dopravu, nie je zatiaľ jasné.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Micheľ odchádza z politiky
<< predchádzajúci článok
CIA zničila stovky nahrávok drastického výsluchu