Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

12. marca 2007

Čína rozširuje svoj vesmírny programČína oznámila plán vypustiť do kozmu svoj prvý astronomický satelit. Zároveň plánuje participovať na spoločných vesmírnych projektoch s Ruskom a Francúzskom. Družica, ktorú Čína ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Čína oznámila plán vypustiť do kozmu svoj prvý astronomický satelit. Zároveň plánuje participovať na spoločných vesmírnych projektoch s Ruskom a Francúzskom.

Družica, ktorú Čína hodlá vyviesť na orbitálnu dráhu má byť vybavená výkonným röntgenovým modulačným teleskopom pre skúmanie čiernych dier a iných vesmírnych javov. Čína bude spolupracovať na ruskom projekte vyslania vesmírnej sondy bez ľudskej posádky na Phobos, mesiac planéty Mars. Cieľom má byť odobratie vzorky zeminy. Štart sondy je naplánovaný na rok 2009.

Čína tento rok pripravuje aj štart mesačnej sondy. Na budúci rok má uskutočniť svoju v poradí už tretiu vesmírnu misiu s posádkou, ktorej súčasťou má byť i vystúpenie kozmonauta do vesmíru. Čínsky vesmírny program oslovuje i mnoho zahraničných partnerov. Rozkvitajúca spolupráca s americkou NASA však utrpela po tom, ako Čína v januári zostrelila vlastný meteorologický satelit. Úlomky zo zásahu totiž mohli ohroziť iné družice na orbitálnej dráhe. Washington tento krok Číny tvrdo kritizoval.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NASA nestihne odhaliť nebezpečné asteroidy do roku 2020
<< predchádzajúci článok
Samsung vyvinul nový pamäťový moviNAND čip

Čína rozširuje svoj vesmírny program - diskusné fórum čitateľov