Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

12. marca 2007

NASA nestihne odhaliť nebezpečné asteroidy do roku 2020Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) môže vyhľadávať a sledovať väčšinu asteroidov, u ktorých hrozí potenciálna zrážka s planétou Zem. Problém však spočíva vo finančnej ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) môže vyhľadávať a sledovať väčšinu asteroidov, u ktorých hrozí potenciálna zrážka s planétou Zem. Problém však spočíva vo finančnej stránke. Vďaka znižovaniu rozpočtu agentúry, NASA nemá dostatok financií pre včasné dokončenie tohto projektu do konečného termínu roku 2020, ktoré jej zadal Kongres.

Podľa štúdie sa vo vesmírnom priestore nachádza zhruba 20 000 asteroidov a komét, ktoré by sa potenciálne mohli zraziť so Zemou. Uskutočniť však projekt ich zatriedenia, podrobného sledovania a charakterizovania do roku 2020 by si vyžiadalo vybudovanie pozemných teleskopov, samostatného observatória a prítomnosť vesmírneho plavidla, ktoré by pozorovalo kozmický priestor okolo Zeme z Venuše. Takéto opatrenia by predražili výdavky o viac než jednu miliardu dolárov, ktoré agentúra NASA nemá k dispozícii.

William Ailor zo spoločnosti Aerospace Corporation povedal, že riešenie problému včasnej detekcie nebezpečných asteroidov by mohlo byť jednoduchšie, keby sa do neho zapojilo viac krajín. "Má byť jedna krajina - Spojené štáty americké - zodpovedná za celú planétu?" poznamenal Ailor.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medvede sa prebúdzajú zo zimného spánku
<< predchádzajúci článok
Čína rozširuje svoj vesmírny program

NASA nestihne odhaliť nebezpečné asteroidy do roku 2020 - diskusné fórum čitateľov