Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2019

Čína sa ohradila voči kritike porušovania práv moslimských menšín



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Peking 30. októbra (TASR) - Čína v stredu kritizovala západné krajiny, ktoré sa v utorok vyslovili proti prenasledovaniu etnických menšín žijúcich v západočínskej provincii Sin-ťiang. Podľa Pekingu ide o "útok" s cieľom očierňovať krajinu. Informovala o tom agentúra DPA.


"Niekoľko krajín prekrútilo fakty a obvinilo Čínu," povedal hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Keng Šuang na tlačovom brífingu.

Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako Výbor OSN pre ľudské práva skritizoval Peking za zlé zaobchádzanie a porušovanie práv moslimských menšín v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Dvadsaťtri krajín vrátane Spojených štátov, Británie či Nemecka v spoločnom vyhlásení zverejnenom v utorok v New Yorku vyzvalo čínsku vládu, aby dodržiavala vnútroštátne zákony i medzinárodné predpisy zaväzujúce k rešpektovaniu ľudských práv vrátane náboženskej slobody.

Tieto krajiny apelovali na Čínu, aby prestala svojvoľne zadržiavať Ujgurov a členov ďalších moslimských komunít.

V prevýchovných politických táboroch, kde údajne dochádza k bitkám a mučeniu, žije podľa ľudskoprávnych aktivistov a zahraničných vlád približne 1,5 milióna turkotatárskych Ujgurov, Kazachov a Kirgizov, ale aj čínskych Chuejov či príslušníkov iných národnostných menšín.

V týchto táboroch sa členovia etnických menšín musia učiť mandarínsku čínštinu a sú nútení zriecť sa svojho materinského jazyka a tradícií.

Čína tieto tábory označuje za "vzdelávacie a výcvikové strediská", ktoré sú podľa nej potrebné na boj proti terorizmu a náboženskému extrémizmu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ÚVZ MONITORUJE SITUÁCIU S VÝSKYTOM ZÁŠKRTU NA UKRAJINE
<< predchádzajúci článok
Redhammer:Požiadavky nových akreditačných štandardov kopírujú európske