Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2022

Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5Britská spravodajská služba upozornila tamojších zákonodarcov, že právnička so sídlom v Londýne sa snaží „skrytým spôsobom zasahovať do politiky Spojeného kráľovstva“ v mene Komunistickej ...Zdieľať
twitter_china_embassy_88149 8c3b60535059414dbce5cb56271e34fd 676x469 13.1.2022 (Webnoviny.sk) - Britská spravodajská služba upozornila tamojších zákonodarcov, že právnička so sídlom v Londýne sa snaží „skrytým spôsobom zasahovať do politiky Spojeného kráľovstva“ v mene Komunistickej strany Číny.


Predsedníčka Dolnej snemovne Lindsay Hoyleová vo štvrtok poslala zákonodarcom varovanie od spravodajskej služby MI5, v ktorom tvrdí, že Christine Leeová konala v koordinácii s vládnucou stranou v najľudnatejšej krajine sveta.

Budujú väzby na vplyvných ľudí


MI5 uviedla, že Leeová sprostredkovala dary pre britské politické strany a zákonodarcov. Tí sú povinní priznať pôvod darov, ktoré dostávajú, a to od voličov alebo subjektov registrovaných v Spojenom kráľovstve.

MI5 dodala, že Komunistická strana Číny sa snaží budovať väzby s vplyvnými osobnosťami, aby sa zabezpečilo, že britská politická scéna bude priaznivo naklonená politike Pekingu.

Najväčšia hrozba pre Britániu


Vzťahy medzi Britániou a Čínou majú ďaleko od optimálnych. Predstavitelia Spojeného kráľovstva obviňujú Peking z ekonomických úskokov a porušovania ľudských práv.

Šéf spravodajskej služby MI6 Richard Moore v novembri označil Čínu za jednu z najväčších hrozieb pre Britániu a jej spojencov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko nevylučuje možnosť, že na Kubu a do Venezuely vyšle svoju vojenskú techniku
<< predchádzajúci článok
Podnikateľ Norbert Bödör skončil po prepustení z väzby opäť v rukách polície

Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5 - diskusné fórum čitateľov