Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2022

Rusko nevylučuje možnosť, že na Kubu a do Venezuely vyšle svoju vojenskú technikuRusko pripúšťa, že za určitých okolností môže vyslať vojenskú techniku na Kubu a do Venezuely. Vyhlásil to vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. V ...Zdieľať
13.1.2022 (Webnoviny.sk) - Rusko pripúšťa, že za určitých okolností môže vyslať vojenskú techniku na Kubu a do Venezuely. Vyhlásil to vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.


V prípade, že rokovania so západnými krajinami zlyhajú a USA budú stupňovať tlak, nemožno „ani potvrdiť, ani vylúčiť“ možnosť, že Rusko do spomenutých dvoch krajín vyšle vojenské prostriedky, povedal Rjabkov, ktorý v pondelok viedol ruskú delegáciu na rokovaniach s USA.

Rusko odmieta rozširovanie NATO


Rusko-americké rokovania v Ženeve a následné zasadnutie Rady NATO-Rusko nepriniesli prielom v spore o bezpečnostné garancie, ktoré od Západu požaduje Moskva.

Hromadenie ruských vojsk na hranici s Ukrajinou vyvoláva obavy, že Kremeľ plánuje napadnúť svojho suseda.

To Rusko popiera, žiada však poskytnutie záruk, ktoré vylúčia rozšírenie NATO o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty. Požiadavku Ruska Washington a jeho spojenci tento týždeň odmietli.

Zničené priemyselné srdce Ukrajiny


„Všetko závisí na krokoch našich amerických kolegov,“ povedal Rjabkov a odkázal na varovanie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pohrozil možnými vojensko-technickými opatreniami, pokiaľ USA vystupňujú tlak na Moskvu.

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských separatistov, ktorí stále kontrolujú časť územia na východe Ukrajiny.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a povstalcami si doteraz vyžiadali viac ako 14-tisíc ľudských životov a zničili priemyselné srdce Ukrajiny.

Riziko vojny je najvyššie za 30 rokov


Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou znepokojuje aj Organizáciu pre bezpečnosť s spoluprácu v Európe (OBSE).

Jej úradujúci predseda, poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau, vo štvrtok uviedol, že riziko vojny v krajinách, ktoré zahŕňa organizácia, je najvyššie za ostatných 30 rokov.

„Niekoľko týždňov čelíme možnosti vážnej vojenskej eskalácie vo východnej Európe,“ povedal vo štvrtok Rau.


Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko nevylučuje možnosť, že na Kubu a do Venezuely vyšle svoju vojenskú techniku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilinský kraj má svoje podcastové vysielanie, angažuje sa v ňom aj predsedníčka Erika Jurinová
<< predchádzajúci článok
Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5

Rusko nevylučuje možnosť, že na Kubu a do Venezuely vyšle svoju vojenskú techniku - diskusné fórum čitateľov