Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2023

Čína vyslala k Taiwanu počas 24 hodín najviac bojových lietadiel za posledné obdobieČína v priebehu 24 hodín vyslala k Taiwanu 103 bojových lietadiel. Podľa taiwanského ministerstva obrany je to denný rekord za posledné obdobie. Lietadlá zaznamenali medzi 6:00 v nedeľu a 6:00 v ...Zdieľať
china_us_taiwan_04654 scaled 1 676x451 18.9.2023 (SITA.sk) - Čína v priebehu 24 hodín vyslala k Taiwanu 103 bojových lietadiel. Podľa taiwanského ministerstva obrany je to denný rekord za posledné obdobie.


Lietadlá zaznamenali medzi 6:00 v nedeľu a 6:00 v pondelok, uviedlo ministerstvo s tým, že sa tradične otočili predtým, ako by dosiahli Taiwan.

Hlásili aj deväť čínskych lodí


Štyridsať z týchto lietadiel preletelo cez symbolický bod na polceste medzi pevninskou Čínou a ostrovom. Za predchádzajúcich 24 hodín rezort hlásil aj deväť námorných plavidiel.

Ministerstvo v Tchaj-peji čínske počínanie označilo za šikanovanie, ktoré by v súčasnej napätej atmosfére mohlo eskalovať.

„Vyzývame pekinské úrady, aby niesli zodpovednosť a okamžite zastavili takýto druh ničivých vojenských aktivít," uvádza sa vo vyhlásení rezortu.

Peking si nárokuje Taiwan


Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Napätie medzi Čínou a Taiwanom sa pomaly stupňuje, pričom Peking v ostatných mesiacoch zintenzívnil svoje vojenské aktivity pri ostrove, aby naň zvýšil tlak.


Zdroj: SITA.sk - Čína vyslala k Taiwanu počas 24 hodín najviac bojových lietadiel za posledné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bieloruské hnutie odporu hlási, že v krajine zostalo menej ako tisíc wagnerovcov
<< predchádzajúci článok
Únia uvoľnila na pomoc povodňami zasiahnutej Líbyi vyše päť miliónov eur