Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

13. februára 2021

Čína zverejnila zábery zo sondy obiehajúcej MarsSonda Tchien-wen-1 odštartovala približne v rovnakom čase ako konkurenčná americká misia.Zdieľať
Čína zverejnila zábery zo sondy obiehajúcej Mars

Čínska vesmírna agentúra zverejnila v piatok videozáznam zhotovený sondou Tchien-wen-1, ktorá v stredu úspešne vstúpila obežnú dráhu Marsu.


Video, odvysielané štátnou televíziou CCTV, zachytáva povrch planéty s krátermi, ktoré menia farbu od bielej po čiernu, keď nad nimi sonda prelietava v priebehu jedného marťanského, uviedla agentúra Sinchua. 

Súčasťou päťtonovej sondy Tchien-wen-1 (v preklade Otázky nebesiam), ktorú vypustili z južnej Číny minulý rok v júli, je pristávací modul a diaľkovo ovládané solárne vozidlo (rover). Čínski vedci dúfajú, že 240-kilogramovému pristávaciemu modulu sa v máji podarí pristáť v impaktnom kráteri Utopia. Modul a rover budú počas troch mesiacov okrem iného skúmať topografiu a geologické zloženie Marsu, zhotovovať mapy vybraných oblastí s vysokým rozlíšením a analyzovať geologické zloženie planéty.

Ide o najnovšiu etapu v ambicióznom čínskom vesmírnom programe, ktorého cieľom je vybudovanie vesmírnej stanice s posádkou do roku 2022 a prípadné vyslanie človeka na Mesiac.

Sonda Tchien-wen-1 odštartovala približne v rovnakom čase ako konkurenčná americká misia. Deň po nej na obežnú dráhu Marsu vstúpila aj prvá medziplanetárna sonda Spojených arabských emirátov. 

Výskum Marsu patrí medzi náročné úlohy, keďže väčšina misií od roku 1960 sa skončila neúspechom, konštatuje AFP. Na Mars má 18. februára zosadnúť robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Stal by sa tak piatym roverom, ktorý dokončil svoju misiu od roku 1997. Všetky z nich boli americké.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SND venuje svoje predstavenia zdravotníkom, učiteľom a vedcom
<< predchádzajúci článok
Nemecký spevák porušil podľa súdu zákaz detskej práce, za vystúpenie svojho syna dostal pokutu

Čína zverejnila zábery zo sondy obiehajúcej Mars - diskusné fórum čitateľov