Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. septembra 2018

Cinematik uvádza slovenskú premiéru dokumentu Niečo naviacNa archívnej snímke kinosála piešťanského Domu umenia.Zdieľať
Na archívnej snímke kinosála piešťanského Domu umenia. Foto: TASR - Martin Palkovič
Bratislava 12. septembra (TASR) - Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch (11.-16.9.) uvedie v slovenskej premiére dokument Niečo naviac. Na 13. ročníku festivalu si diváci môžu pozrieť príbeh postihnutej Dorotky, v ktorom sa tvorcovia pokúsili ukázať aj druhú stranu - že i ľudia s diagnózou Downov syndróm môžu byť prínosom pre svoju rodinu a spoločnosť.


Stačil jeden chromozóm v DNA navyše a všetko bolo inak. Napriek tomu, že Dorotka sa mala narodiť s Downovým syndrómom, rodičia odmietli možnosť zbaviť sa jej. Dnes je z nej tínedžerka, 13-ročná Dorotka nacvičuje divadlo a chce sa stať herečkou. Príbeh zobrazuje unikátne situácie, v ktorých sa autenticky odkrýva život mladého človeka s Downovým syndrómom. Film búra mýty a predsudky o tomto syndróme a podáva svedectvo o tom, že takíto ľudia majú skutočne niečo naviac.

Dokument vznikal takmer štyri roky. Pôvodne mal kameraman a režisér Palo Kadlečík v úmysle natočiť krátkometrážny televízny dokument o bratislavskom divadle Dúhadlo, v ktorom pod vedením obetavých dramatoterapeutov účinkujú deti s Downovým syndrómom. Keď do projektu ešte vo fáze vývoja prizval scenáristu a dramaturga Martina Šenca, našli spoločne v téme omnoho väčší potenciál. Autori spoločne napísali nový scenár, ktorý už neplnil pôvodne zamýšľaný publicistický účel, ale ponúkal osobný ľudský príbeh. Tvorcovia chceli, aby bol film v prvom rade pravdivý, reálny a optimistický. Obaja sa zblížili s rodinou Vlčkovcov, ktorá má päť detí, pričom ich najmladšou dcérou je práve Dorotka. Pootvoriť dvere do sveta rodiny s postihnutým dieťatkom a vstúpiť do Dorotkinho osobného priestoru si vyžadovalo čas a trpezlivosť. Najdôležitejšie však bolo získať si jej dôveru a spriateliť sa s ňou. Len tak bolo možné vstúpiť do jej priestoru, keď už nebolo potrebné pýtať sa, ale len nechať zapnutú kameru a pozorovať ju v jej svete.

Spoločnosť o problematike Downovho syndrómu vie pomerne málo. Pritom je najčastejšou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje mentálne postihnutie. Nezriedka sa vníma cez negatívne emócie a strach - strach rodičov, že sa ich dieťa narodí postihnuté a nezvládnu jeho výchovu, ako aj strach spoločnosti z "mongoloidných" jedincov, ku ktorým nedokáže zaujať postoj. Film Niečo naviac je však vo výsledku nielen mimoriadne autentický, ale nechýba mu ľudskosť a nadhľad. "Je to ťažká téma, no spracovaná s nadhľadom a láskavým humorom. Nenakladá na diváka ťažobu a citovo nevydiera," povedal o filme Vladimír Štric, umelecký riaditeľ festivalu Cinematik.

Tvorcovia Palo Kadlečík a Martin Šenc sa napokon spoločne podpísali pod scenár, réžiu i dramaturgiu snímky. Pôvodnú hudbu pre film napísala hudobná skladateľka Ľubica Čekovská. Slovenská premiéra snímky sa uskutoční v sobotu (15.9.) o 16.00 h v Kine Fontána v rámci piešťanského festivalu, kde súťaží v kategórii dokumentárnych filmov Cinematik.doc. Do kín Niečo naviac uvedie distribučná spoločnosť Filmtopia od 20. septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
S. Tomeček predstavil nový videoklip ku skladbe Motýlik
<< predchádzajúci článok
Eros Ramazzotti sa budúci rok predstaví v Bratislave s novým albumom

Cinematik uvádza slovenskú premiéru dokumentu Niečo naviac - diskusné fórum čitateľov