Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. decembra 2020

Činohra SND uvedie premiéru hry Fína M. Myllyahoa ChaosZa nesmierne zaujímavý označil tento text dramaturg predstavenia Mário Drgoňa.Zdieľať
Činohra SND uvedie premiéru hry Fína M. Myllyahoa Chaos

Mika Myllyaho patrí k najúspešnejším fínskym režisérom a dramatikom súčasnosti. Jeho hru Chaos, preloženú do mnohých jazykov, uvedie v premiére Činohra Slovenského národného divadla (SND) v piatok 4. decembra. V komédii o troch ženách, ktoré strácajú kontrolu nad svojimi životmi až skončia v úplnom chaose, sa v réžii maďarskej režisérky a herečky Enikö Eszenyi predstavia Diana Mórová, Monika Hilmerová a Táňa Pauhofová.


Sofia je učiteľka, ktorej čoskoro zatvoria školu. Terapeutka Júlia má pomer so svojím pacientom a nakoniec prichádza o prácu. Ema je redaktorka, ktorá sa snaží zachrániť svoje manželstvo. Keď však nachytá manžela s milenkou, problémy sú na svete. Postavy bojujú so svojimi osobnými problémami, rovnako ako aj s krutou spoločnosťou. Silu a odolnosť čerpajú najmä zo svojho pevného priateľstva a vzájomného pochopenia.

Za nesmierne zaujímavý označil tento text dramaturg predstavenia Mário Drgoňa. "Napísal ho praktizujúci režisér, ktorý sa tak prirodzene dostal potom aj k dramatickej tvorbe. Ďalším dôvodom je forma textu, ktorá veľmi dobrým spôsobom koketuje aj s 'meštianskym' vkusom alebo očakávaniami diváka, ktorý má radšej komerčnejšie inscenácie, ale zároveň dokáže tento autor do textu 'prepašovať' mnoho veľmi silných tém," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Preklad bol iba v češtine, v slovenčine sa to doposiaľ ešte neinscenovalo," povedal pre TASR Drgoňa. Postaral sa tiež o slovenský preklad textu z pera fínskeho autora, ktorý od roku 2010 pôsobí ako generálny riaditeľ fínskeho národného divadla. "V prvom rade rieši akýsi všeobecný chaos, v ktorom sa človek nachádza, v súčasnom pandemickom momente obzvlášť. Mika Myllyaho napísal tento titul, pretože odmalička trpí panickou poruchou," poznamenal dramaturg k hre, ktorá je súčasťou trilógie Panika (2005), Chaos (2008) a Harmónia (2009).

Zaujímavosťou je, že keď Myllyaho písal Chaos, vôbec neuvažoval nad ženami, nemal cieľ otvárať ženské témy. Predmetom bola jeho vlastná agresivita a to, ako sa s ňou vyrovnáva. Autor ju napokon transformoval do troch postáv. Táňa Pauhofová, Monika Hilmerová, Diana Mórová stvárňujú Sofiu, Júliu a Emu. Musia však zvládnuť aj niekoľko ďalších vedľajších mužských i ženských rolí. "Každá herečka hrá okolo šesť postáv, čo znamená nesmierne veľký počet prevlekov, takže je to náročné aj pre ne, ale zvládajú to fascinujúco," konštatoval dramaturg.

Chaos, netradičný a nekonvenčný dramatický text, podľa jeho slov rieši všeobecne chaos jedinca v spoločnosti, zároveň zápas jedinca verzus spoločenské očakávania. "A potom úplne drobné, každodenné veci, ktoré rieši každý z nás - od hypoték, cez vzťahy a všetko, čo sa môže nakopiť a vybuchnúť v jeden úplne obrovský, katastrofálny chaos," uzavrel Drgoňa. Scénu v tejto inscenácii navrhla Katarína Grega Nedelská, kostýmy Andrea Madleňáková. Hudbu pripravil 24-ročný maďarský skladateľ David Mester.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Celebrity spustili iniciatívu na odkúpenie domu J. R. R. Tolkiena
<< predchádzajúci článok
Video: Zuzana Smatanová prichádza so zimnou novinkou December

Činohra SND uvedie premiéru hry Fína M. Myllyahoa Chaos - diskusné fórum čitateľov