Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. júla 2020

Čínska raketa Čchang-čeng-5 úspešne vyštartovala na Mars, na červenú planétu dopraví rover (video)Čína odštartovala svoju dosiaľ najambicióznejšiu misiu na Mars, počas ktorej chce na červenú planétu dopraviť rover. Nosná raketa Čchang-čeng-5 (Dlhý pochod-5) vyštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ...Zdieľať
china_mars_91817 accdfa8bfe8243c6b0e42ab29f93fe9f 676x344 23.7.2020  - Čína odštartovala svoju dosiaľ najambicióznejšiu misiu na Mars, počas ktorej chce na červenú planétu dopraviť rover. Nosná raketa Čchang-čeng-5 (Dlhý pochod-5) vyštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan.


Zhruba o 45 minút neskôr oznámil krátko v živom vysielaní CCTV veliteľ štartu Čang Süe-jü, že "marťanský rover práve vstúpil na plánovanú orbitu".

Cesta družice a roveru k Marsu by mala trvať sedem mesiacov. Cieľom misie Tchien-wen 1 je zber vedeckých dát na Marse, hľadanie podzemnej vody a tiež dôkazov o možnom živote.

Zatiaľ posledný pokus Číny dostať sa na Mars v roku 2011 zlyhal. Na projekte vtedy spolupracovalo aj Rusko.

V pondelok k Marsu vyštartovala aj prvá arabská vesmírna misia a Spojené štáty americké chcú v najbližších dňoch na planétu poslať rover Perseverance. Všetky zariadenia by mali do cieľa doraziť vo februári.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska raketa Čchang-čeng-5 úspešne vyštartovala na Mars, na červenú planétu dopraví rover (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hackeri si na Twitteri čítali aj súkromné správy, mikroblogovacia sieť totožnosť politikov tají
<< predchádzajúci článok
Novú aplikáciu od horských záchranárov ocení každý turista, obsahuje aj jednu unikátnu funkciu

Čínska raketa Čchang-čeng-5 úspešne vyštartovala na Mars, na červenú planétu dopraví rover (video) - diskusné fórum čitateľov