Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

25. marca 2021

Čistenie zubov - najväčšie mýtyKaždodenný rituál, ktorý by sme mali mať zautomatizovaný, nie je tak celkom samozrejmosťouZdieľať
Čistenie zubov - najväčšie mýty

A tak v mnohých prípadoch, hoci sa o zuby staráme, je to podľa našich predstáv a zaužívaných vzorcov, ktoré však nie vždy zodpovedajú tým správnym. Niet preto divu, že výsledok môže byť odlišný ako očakávaný. Ako teda na správnu ústnu hygienu, ktorá zaručí žiarivý úsmev v každom veku? Čo sú fakty a čo mýty o čistení zubov

Zdedené zuby žiadna sláva

Vyhovoriť sa na iných je vždy najjednoduchšie, no nikdy nie najúčinnejšie. Zdediť totiž môžete zlé návyky, nie zlé zuby, a tak hádzať všetko na genetiku vám v tomto prípade vôbec nepomôže. Čo vám však pomôcť môže, je začať od seba.

Malé zúbky – malá starostlivosť

Tu skôr platí, čo sa za mladi naučíš, poslúži ti celý život. Pokiaľ svoje deti vediete k správnej starostlivosti od prvého zúbka, dáte im pevné základy pre správnu ústnu hygienu počas celého života. Navyše práve slabšie mliečne zúbky sa kazia viac a hoci vypadnú, pokiaľ bola starostlivosť zanedbaná, potopa po nich nie je vhodným základom pre dospelácku zubnú nadstavbu.  

Život bez sladkostí - zuby bez kazov

Hoci cukor je jed a jeho negatívne pôsobenie začína práve v ústnej dutine, nie je to len cukor, ktorý na zuby a ďasná pôsobí nepriaznivo. Za svoje môžu aj kyseliny, farbivá či kofeín obsiahnuté v strave a nápojoch.

Tehotenstvo a horšie zuby

Vyhovárať sa na bábätko je naozaj nemiestne, hoci hormonálne výkyvy počas tehotenstva robia svoje s celým organizmom, teda aj so zubami a ďasnami. Každopádne aj tento stav sa dá riešiť pomocou správnej starostlivosti o ústnu dutinu.

Sedliacky rozum a babské rady na zdravé zuby

Veru nepostačia. Rovnako ako nepostačí jablko namiesto zubnej kefky a pasty, keďže aj ono vylučuje cukry a kyseliny prispievajúce k vzniku kazov. Ani bylinkové čaje nevyriešia všetko, nakoľko tiež prispievajú k vytváraniu zubného povlaku.

Správna kefka - základ pre zdravé zuby

Správna zubná kefka, pravidelnosť, no aj vhodná strava sú základom pre správnu starostlivosť o zuby. Kde začať a ako vybrať vhodnú kefku? Aké kefkové možnosti momentálne máme? Aký je rozdiel medzi elektrickou a sonickou zubnou kefkou? A do ktorej sa oplatí investovať? Pozreli sme sa im bližšie na štetiny.

Klasická zubná kefka

Štandardné kefky sa líšia tvarom, dĺžkou štetín a ich tvrdosťou. Vybrať si môžete aj z rôznych materiálov a farieb rúčky, no tu už ide skôr o dizajnovú záležitosť. Medzi kvalitné, a preto obľúbené  patria zubné kefky Curaprox , charakteristické štetinami rôznej tvrdosti od veľmi mäkkých, až po stredne tvrdé, sú šetrné k citlivým zubom a ďasnám. Extrémne husté vlákna sa dostanú do všetkých potrebných (medzi)priestorov, pričom si zachovávajú svoju pevnosť počas celej doby použitia. Kefky s menšou hlavou sú vhodné aj pre menšie detské ústne dutiny. Efekt manuálnej zubnej kefky závisí od toho, ako efektívne ju používame, takže celá snaha a účinok čistenia je na nás.

Elektrická zubná kefka

Poháňaná elektromotorčekom odvedie takmer celú ručnú prácu za vás. Aj tu je však vhodné ovládať techniku čistenia zubov a kefku správne navigovať. Samotné krúživé pohyby už má vo svojich štetinách a vlastne v hlave, kde tkvie jej účinnosť odvodená od počtu ťahov za minútu. Tie môžu kmitať od 2 500 – 7 000, čo sa nám s bežnou kefkou v rovnakom čase nikdy nepodarí.

Elektrické zubné kefky sa teda líšia počtom otáčok, funkcií a samozrejme dizajnom. Určené pre celú rodinu umožnia aj menej dôkladným členom domácnosti mať svoj chrup v skvelom stave.

Sonická zubná kefka

Predstavuje o čosi vyšší level v porovnaní s jej elektrickou kolegyňou. Sonická zubná kefka je totiž okrem rafinovaných čistiacich pohybov doplnená aj o funkciu čistenia medzizubných priestorov a to práve vďaka jej vysokým frekvenciám, na ktorých je založená. Kým oscilačná elektrická kefka kmitá v rámci minúty do spomínaných 7 000 otáčok, výkonný motorček sonickej kefky vytvára až 30 000 a viac kmitov za minútu. A to je už veru beh na dlhé zubné trate. Okrem toho je hlavica sonickej kefky podobná s tradičnou manuálnou kefkou, čo je prirodzenejšie a šetrnejšie k zubom aj ich okoliu, na strane druhej, takéto vysokofrekvenčné upratovanie nemusí vyhovovať každému.

Sonické zubné kefky sú svojou sofistikovanosťou ešte o čosi ďalej a so zabudovaným časovačom dokážu čistiť zuby presne 2 minúty a s pomocou chytrého telefónu a aplikácie mať pod kontrolou chrup celej rodiny. So sonickými kefkami sa už jednoducho nikto na nič nemôže vyhovárať, zato usmievať sa budete všetci krajšie, ako keď ste ich nepoznali.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Bertrand Tavernier, uznávaný francúzsky filmár sa dožil 79 rokov
<< predchádzajúci článok
Podvodníci ryžujú na zúfalstve ľudí, Darknet zahltili falošné vakcíny proti koronavírusu

Čistenie zubov - najväčšie mýty - diskusné fórum čitateľov