Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. marca 2020

Členské štáty EÚ súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom


Tagy: rokovania

Členské štáty Európskej únie (EÚ) súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom. Rozhodli sa tak v utorok počas rokovania ministrov pre európske záležitosti ...Zdieľať
unia 676x451 24.3.2020 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Európskej únie (EÚ) súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom.


Rozhodli sa tak v utorok počas rokovania ministrov pre európske záležitosti či zahraničné veci, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie.

Rozhodnutie začať prístupové rokovania


"Dospeli sme k politickému rozhodnutiu začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom," vyhlásila po rokovaní chorvátska ministerka európskych záležitostí Andreja Metelko Zgombić s tým, že je to pre obe krajiny "dobrá, historická správa". Lídri EÚ by tento krok podľa nej mohli schváliť vo štvrtok.

Termín začiatku prístupových rokovaní, ktoré môžu trvať niekoľko rokov, zatiaľ neoznámili.

Macron zablokoval rokovania


Albánsko a Severné Macedónsko mali začať rokovania o vstupe do EÚ už minulý rok. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ich však zablokoval a uviedol, že tak bude robiť dovtedy, kým sa nezreformuje proces rozširovania 27-členného bloku. Proti začatiu procesu sa postavilo aj Holandsko.

Na to, aby mohli vstúpiť do EÚ, musia krajiny vyrokovať 35 kapitol prístupových rokovaní rozdelených podľa oblastí, vrátane kapitoly financií, poľnohospodárstva, dopravy, energetiky, sociálnych vecí či spravodlivosti.


Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty EÚ súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: rokovania
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd poslal osem krajne pravicových extrémistov do väzenia, v Nemecku plánovali štátny prevrat
<< predchádzajúci článok
Členovia EÚ majú bezodkladne určiť všetky medzinárodné hraničné priechody so "zeleným jazdným pruhom"

Členské štáty EÚ súhlasili so začatím prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom - diskusné fórum čitateľov