Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. mája 2023

Čo spôsobilo otrasy na dánskom ostrove Bornholm? Podľa vedcov to boli akustické vlny, ale ich zdroj je záhadou


Tagy: otrasy

Séria menších otrasov zaznamenaných v sobotu na dánskom ostrove Bornholm v Baltskom mori zmiatla tamojších vedcov, ktorí teraz tvrdia, že ich spôsobili „akustické tlakové vlny pochádzajúce z neznámeho ...Zdieľať
gettyimages 1337496070 676x451 15.5.2023 (SITA.sk) - Séria menších otrasov zaznamenaných v sobotu na dánskom ostrove Bornholm v Baltskom mori zmiatla tamojších vedcov, ktorí teraz tvrdia, že ich spôsobili „akustické tlakové vlny pochádzajúce z neznámeho zdroja“.


Najprv sa predpokladalo, že otrasy spôsobili zemetrasenia. Potom seizmológovia teoretizovali, že pochádzajú z kontrolovaných výbuchov v Poľsku, ktoré nastali viac ako 140 kilometrov južne od Bornholmu.

Udalosť v atmosfére


Geologická služba Dánska a Grónska (GEUS) v pondelok uviedla, že otrasy „nie sú spôsobené zemetraseniami, ale tlakovými vlnami z udalosti v atmosfére“. Pochádzali však z „neznámeho zdroja“.

„Seizmológovia môžu oznámiť, že je nepravdepodobné, že otrasy pochádzajú z riadeného výbuchu v Poľsku, ktorý sa uskutočnil krátko pred prvými správami o otrasoch na Bornholme,“ uviedol vo vyhlásení GEUS, ktorý nameral seizmické otrasy s magnitúdom 2,3.

Zmeny tlaku v ušiach


Obyvatelia Bornholmu, kde žije asi 40-tisíc ľudí, ktorí nahlásili otrasy, hovorili o hlbokom dunení, chvení a rachote, ako aj meniacom sa tlaku v ušiach.

Poľské úrady uviedli, že počas cvičenia Anakonda23 v severopoľskom meste Ustka bola intenzívna aktivita, ktorá zahŕňala prúdové stíhačky a ostrú streľbu delostreleckou muníciou.


Zdroj: SITA.sk - Čo spôsobilo otrasy na dánskom ostrove Bornholm? Podľa vedcov to boli akustické vlny, ale ich zdroj je záhadou © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: otrasy
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fanúšikovia Beáty Dubasovej sa môžu tešiť na vinylovú kompiláciu
<< predchádzajúci článok
Pohoda 2023 bude dlhšia o jeden deň a prinesie viacero unikátnych umeleckých projektov