Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2022

COVID automat sa transformuje a budú platiť jednotné opatrenia pre celé Slovensko, zavedie sa nový režim OP+COVID automat sa pretransformuje, zavádzajú sa jednotné opatrenia pre celé územie Slovenska. Prevádzky a služby budú plošne otvorené od 5:00 hod. do ...Zdieľať
gettyimages 1318532125 676x451 12.1.2022  - COVID automat sa pretransformuje, zavádzajú sa jednotné opatrenia pre celé územie Slovenska. Prevádzky a služby budú plošne otvorené od 5:00 hod. do 22:00 hod. V rámci zamestnania bude platiť OTP režim, avšak pre tých, ktorí tak môžu fungovať, sa odporúča práca z domu. Vyplýva to z návrhu, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.


Po novom budú existovať štyri druhy režimov, k režimu základ, OTP a OP pribude ešte režim OP+ po vzore z Nemecka. Platnosť COVID pasov sa navyše od 1. februára skráti z 12 na 9 mesiacov v súlade s tým, ako to je v ostatných štátoch Európskej únie.

Režim OTP


V režime základ nebude nutné sa preukazovať statusom o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o prekonaní tohto ochorenia, ani o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie. V rámci režimu OTP sa musí človek preukázať potvrdením o dvoch dávkach vakcíny alebo o prekonaní ochorenia, ktoré odhalil PCR test nie starší ako 90 dní.

V rámci OTP režimu môžu fungovať aj tí Slováci, ktorí boli negatívne otestovaní najviac pred 72 hodinami v prípade PCR testu alebo 48 hodinami v prípade antigénového testu.

Režim OP


Režim OP bude dostupný pre osoby, ktoré sú plne zaočkované alebo prekonali ochorenie COVID-19. Po novom však v prípade, že človek nebol zaočkovaný a COVID-19 prekonal, bude platnosť potvrdenia 90 dní. Ak bol dotyčný zaočkovaný aspoň jednou dávkou pred najviac 180 dňami, tak potvrdenie o prekonaní mu bude platiť 180 dní.

Do tohto režimu spadajú aj deti od dvoch mesiacov do 12 rokov a dočasne alebo trvalo kontraindikované osoby s platným certifikátom a platným negatívnym testom. Negatívny PCR test je platný 72 hodín od odberu, negatívny antigénový test je platný 48 hodín od odberu.

Nový režim OP+


Nový režim OP+ bude zahŕňať tých ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní a majú aj takzvanú posilňovaciu, teda tretiu dávku. Zároveň sem patria tí, ktorí sú plne zaočkovaní a buď pred najviac 180 dňami prekonali COVID-19, alebo majú negatívny PCR test spred najviac 72 hodín či negatívny antigénový test spred najviac 48 hodín.

Do tejto kategórie patria aj tí, ktorí prekonali ochorenie pred najviac 180 dňami, v tomto období dostali aj aspoň jednu dávku vakcíny, a tiež majú platný negatívny test. Režim OP+ sa týka aj osôb, ktoré pred najviac 90 dňami prekonali COVID-19 a majú platný negatívny test. Deti, aj tie zaočkované, ako i kontraindikované osoby, musia mať v tomto režime vždy aj platný negatívny test.


Zdroj: Webnoviny.sk - COVID automat sa transformuje a budú platiť jednotné opatrenia pre celé Slovensko, zavedie sa nový režim OP+ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Nemecku po prvý raz pribudlo za deň viac ako 80.000 nakazených (12. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa od stredy budú deliť do troch skupín podľa rizikovosti, vyplýva z novej vyhlášky hygienikov (11. 1. 2022)
 Švajčiarsky expert: Variant deltakron je pravdepodobne výsledkom chybnej analýzy (10. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie podľa rizikovosti, budú platiť rozdielne kapacitné obmedzenia (10. 1. 2022)
 Skončil sa zákaz vychádzania, otvárajú sa školy, ožije aj kultúra (10. 1. 2022)
 Budaj: Kritériom nového COVID automatu má byť preplnenosť nemocníc (9. 1. 2022)
 Gröhling vyzval pred nástupom do škôl na využitie samotestov (9. 1. 2022)
 Viac ako 100.000 ľudí vo Francúzsku protestovalo proti obmedzeniam (9. 1. 2022)
 Odborníčka: Proti covidu bude potrebná každoročná imunizácia (8. 1. 2022)
 Taliansko zavádza povinné očkovanie pre všetkých nad 50 rokov (6. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Televízia Markíza musí zaplatiť pokutu, nezabezpečila súlad programu s technickými požiadavkami
<< predchádzajúci článok
Hamran okomentoval zrušenie obviní z poľovníckej chaty. Hovorí o konflikte záujmov