Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. augusta 2020

Crew Dragon smeruje na Zem, odpojenie od Medzinárodnej vesmírnej stanice bolo úspešné (naživo)Americkí astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa s vesmírnou loďouZdieľať
spacex_astronauts_return_78927 cd3472236d1546eea2717178b41b2ee4 676x509 2.8.2020  - Americkí astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa s vesmírnou loďou Crew Dragon nadránom úspešne odpojili od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a smerujú na Zem. S kapsulou prezývanou Endeavour od spoločnosti SpaceX by mali pristáť vo vodách Mexického zálivu v nedeľu o 14:48 miestneho času (20:48 stredoeurópskeho letného času).

Vyhovujúce podmienky na pristátieNapriek tomu, že sa k Floride blíži tropická búrka Isaias, podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sú pri pobreží floridskej Pensacoly, kde má loď pristáť, podmienky vyhovujúce.

Návrat Crew Dragon bude prvým pristátím na vode s astronautmi po 45 rokoch, pripomína agentúra AP. Naposledy to bolo po spoločnej americko-sovietskej misii Apollo-Sojuz v roku 1975.

Traja astronauti ostali na ISS


Crew Dragon priviezla Behnkena a Hurleyho na ISS koncom mája v rámci misie Demo-2, ktorú uzavrie ich návrat. Spoločnosť Elona Muska sa tak stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá vyslala ľudí na obežnú dráhu Zeme, a bezpečné pristátie kapsuly bude znamenať, že bude tiež prvou, ktorá ľudí priviezla naspäť. Pre NASA misia tiež znamenala dôležitý míľnik, pretože úrad vyslal svojich astronautov do vesmíru po prvý raz od roku 2011 z americkej pôdy.

Na ISS zostali traja astronauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner z ruskej agentúry Roskosmos a Chris Cassidy z NASA. Trojica, ktorú tam v apríli priviezla ruská loď Sojuz, zostane na stanici do októbra.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Crew Dragon smeruje na Zem, odpojenie od Medzinárodnej vesmírnej stanice bolo úspešné (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Facebook zablokoval podporovateľov brazílskeho prezidenta, nariadenie súdu považuje za extrémne
<< predchádzajúci článok
Postavy z komiksov Marvelu inšpirovali austrálskych vedcov, po Thorovi či Lokim pomenovali hmyz

Crew Dragon smeruje na Zem, odpojenie od Medzinárodnej vesmírnej stanice bolo úspešné (naživo) - diskusné fórum čitateľov